Rama për dialogun Kosovë-Serbi: Ballkani ka energji tjetër, këtu “rock & roll”, në Bruksel vetëm simfoni

  • S.A /
  • 06 December 2022 - 12:10
 Rama për dialogun Kosovë-Serbi: Ballkani ka energji tjetër, këtu “rock & roll”, në Bruksel vetëm simfoni

 

Pasi i ka pritur  liderët e BE dhe Ballkanit Perëndimor,  kryeministri Edi Rama ka  folur për mediet nga samiti që po mbahet në Tiranë. I pyetur për dialogun Kosovë Serbi Rama tha se shpreson që të arrijnë e të gjejnë një marrëveshje përfundimtare në Samitin e Tiranës mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, por me shumë mundësi këtu nuk do të ndodhë, transmeton "Kosova Sot Online ".

“Gjërat janë pak më të vështirë se kaq. Ka një ndryshim shumë të madh, sepse këtu është “rock & roll, në Bruksel është vetëm simfoni. Ka një energji tjetër Ballkani”, tha Edi Rama.

“Ballkani Perëndimor nuk ka qenë kurrë më mirë në historinë e vet. Dhe shqiptarët, veçanërisht në Shqipëri e Kosovë, nuk kanë qenë më mirë në historinë e tyre”, theksoi Rama.

Gjatë fjalës së tij, Rama ka deklaruar se samiti që organizohet sot është një sinjal i fortë i BE se ka nevojë për Ballkanin Perëndimor, ashtu si dhe e anasjellta. “Ka qenë diçka që edhe ai me imagjinatën më guximtare nuk do të kishte përfytyruar që do të ndodhte dhe po ndodh. Mendoj se është një sinjal i fortë i vetëdijes së Bashkimit Europian se Bashkimi Europian ka nevojë për Ballkanin Perëndimor po aq sa Ballkani Perëndimor ka nevojë për Bashkimin Europian. Deri dje kishim një mot si në Bashkimin Europian, por nuk mund të ju mirëprismin me atë mot dhe sollëm diellin për ju dhe shpresoj që ta vlerësoni.“

Gjatë prononcimit Rama nuk kurseu as batutat me gazetarët.

“Ka një ndryshim të madh se këtu është Rock e Roll dhe në Bruskel është simfoni, i patë, të gjithë ishin të lumtur.“

(Kosova Sot Online )