Asnjë luftë midis popujve, pa paqe midis klasave

Asnjë luftë midis popujve, pa paqe midis klasave
Asnjë luftë midis popujve, pa paqe midis klasave

Ali Hertica

  • 20 April 2022 - 09:46

Shkruan: Mr.Ali Hertica

Konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës hyri në një fazë të re kur Rusia pushtoi ushtarakisht Ukrainën natën e 23-24 shkurtit. Kjo pasoi njohjen e Republikës Popullore të Donetskut (DNR) dhe Republikës Popullore të Luhanskut (LNR) si shtete të pavarura tre ditë më parë.Deri në momentin e shkrimit (në ditën e parë të bastisjes), janë hedhur mbi 160 raketa, kryesisht në objektiva si kazermat dhe fushat ajrore. 137 persona kanë vdekur tashmë.

Klasa kapitaliste ruse dëshiron ta bëjë Rusinë fuqinë kryesore rajonale në Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore përsëri. Presidenti Putin ka mësuar për fuqinë gërryese të imperializmit të SHBA-së, e cila ishte e dukshme në tërheqjen kaotike të SHBA nga Afganistani. Tani ai dëshiron të ndalojë zgjerimin e NATO-s drejt lindjes.Rusia po e përdor këtë aventurë ushtarake kriminale për të gjunjëzuar Ukrainën dhe për të ndihmuar në krijimin e një regjimi më pro-rus. Me këtë ajo dëshiron të fitojë një pozicion më të fortë negociues kundrejt vendeve të NATO-s, për të kërkuar garanci se Ukraina nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO dhe se NATO do të heqë raketat e saj me rreze të mesme veprimi nga Evropa Lindore.

Reagimi i SHBA-së dhe vendeve evropiane ndaj kësaj ishte hipokrit, me lloj-lloj fjalësh fantastike për “sovranitetin”. Taktikat që qeveria e Putinit po kryen në Ukrainë janë në fakt të njëjta me ato të përdorura nga vendet e NATO-s në ish-Jugosllavi në vitet 1990: të njohin një territor të shkëputur dhe më pas të ndërhyjnë ushtarakisht. Përveç kësaj, vendet e NATO-s janë përfshirë në shkelje të "sovranitetit" të Afganistanit, Irakut, Libisë dhe vendeve të tjera.Ideja se qeveritë e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të BE-së kujdesen për popullin e zakonshëm ukrainas është e pabesueshme. Politikat e tyre të brendshme u shërbejnë interesave të biznesit të madh me ulje taksash dhe paketa ndihme, ndërsa klasa punëtore duhet të heqë dorë. Politika e tyre e jashtme u shërben interesave të kapitalit nëpërmjet shitjes së armëve dhe aksesit në lëndët e para, tregjet dhe fuqinë punëtore të lirë.

Përveç mbrojtjes së interesave të borgjezisë së tyre kombëtare, si Biden ashtu edhe Putin po e përdorin këtë konflikt për të kundërshtuar mosbesimin në rritje në politikat e tyre të brendshme. Qëllimi politik i të dy qeverive është të nxisin ndjenjat nacionaliste për të zbutur luftën e klasave.

Ushtria ruse është shumë më e fortë se ushtria ukrainase dhe kapja e plotë e Ukrainës mund të bëhet shumë shpejt. Megjithatë, problemet do të fillonin vetëm pas kësaj. Që nga viti 2014, DNR-ja dhe LNR-ja rusisht-folëse kanë qenë de facto shtete kliente të Rusisë që janë ndarë nga Ukraina. Këtu ka simpati për Rusinë dhe praninë e saj, që do të thotë se ka mundësi që Moska t'i aneksojë ato.Megjithatë, ky nuk është rasti në pjesën tjetër të Ukrainës. Pas viteve të propagandës nacionaliste anti-ruse që nga ngjarjet e Maidanit në 2014, 58% e burrave ukrainas dhe një e treta e të gjithë civilëve janë gati të luftojnë rusët. dr. Fred Kagan, profesor emeritus në Akademinë Ushtarake të SHBA-së në West Point, vlerëson se Rusisë do t'i duhej një forcë prej 325,000 për të pushtuar vetëm Kievin dhe qytetet kryesore në jug dhe në lindje. Duke pasur parasysh koston e madhe për klasën sunduese ruse, një okupim ka më shumë gjasa të jetë jetëshkurtër.Seksioni belg i Tendencës Marksiste Ndërkombëtare refuzon çdo pjesëmarrje të Belgjikës në një konflikt mbi interesat konfliktuale të grupeve të ndryshme të kapitalistëve, në të cilin klasa punëtore nuk ka asgjë për të fituar dhe imperializmi gjithçka. Është detyrë e klasës punëtore në të gjitha vendet pjesëmarrëse që të luftojnë kundër qeverisë së tyre dhe klasës sunduese.

Lëvizja punëtore duhet të flasë hapur dhe publikisht kundër pjesëmarrjes në këtë konflikt imperialist. Është e nevojshme të bëhet presion mbi qeverinë në mënyrë që Belgjika të mos dërgojë armë apo trupa dhe të mos marrë pjesë në konflikte që janë shumë larg interesave të popullatës punëtore.Për luftën e klasave dhe solidaritetin ndërkombëtar! Së bashku me njerëzit punëtorë të Rusisë, Ukrainës dhe vendeve të tjera, kundër të gjithë luftënxënësve, shfrytëzuesve dhe shtypësve.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".