Gentjan Muça transferohet te Prishtina

  • A.P /
  • 28 shtator 2020 - 18:24
Gentjan Muça transferohet te Prishtina

Ashtu siç zbuloi presidenti i Prishtinës Remzi Ejupi në një lidhje direkte në emisionin “Zona Gol” në Supersport, ish kapiteni i Tiranës Gentjan Muça i është bashkuar zyrtarisht klubit nga kryeqyteti i Kosovës.

Ish kapiteni i bardhebluve ka ndërruar kryeqytet dhe skuadër, por jo ngjyrën e fanellës, ndërsa vlen të theksohet se edhe objektivi është i njëjtë me atë të Tiranës, pasi edhe Prishtina synon të rikthehet te titulli kampion.

Qendërmbrojtësi 33-vjeçar është prezantuar zyrtarisht sot te klubi i Prishtinës dhe ka dhënë edhe intervistën e parë ku ka shprehur lumturinë që do të jetë pjesë e kryeqytetasve dhe është besimin se skuadra mund të fitojë titullin kampion këtë sezon.

“Janë lëvizje që e pasojnë njëra tjetrën. Gjithsesi, pa dashur të merrem me të kaluarën, dua të fokusohem për të ardhmen. Pra, tek Prishtina. Jam i lumtur që gjendem këtu, në këtë qytet, kryeqytet – ashtu sikurse edhe Tirana, dhe jam shumë i emocionuar për aventurën e re”.

“Sigurisht që viteve të fundit futbolli në Kosovë ka qenë në fokusin jo vetëm të shtetit të Kosovës, por edhe në Shqipëri dhe jo vetëm për atë çfarë është zhvilluar në fushën e lojës, por edhe jashtë saj, nga ajo se çfarë ka bërë shteti që të zgjohet interesi, vëmendja jo vetëm e publikut, por i tërë ambienti sportiv duke përfshirë edhe lojtarë shqiptarë të cilët kanë ardhur dhe luajnë këtu. Falë të gjitha këtyre gjërave, mund të them që futbollin në Kosovë e njoh”.

“Sigurisht që e njoh Prishtinën dhe më ka ardhur shumë keq që dy herët e fundit e ka humbur kampionatin në ndeshjen e fundit. Gjithashtu Prishtinën e kam ndjekur edhe prej profesor Mirel Josës”.

“Kam shumë pritshmëri, e njoh organikën e skuadrës dhe dy blerjet e fundit nga Shqipëria, si Lilaj dhe Mici, të cilët i njoh më mirë. Sigurisht që jo vetëm tek pritja e pjesëmarrjes në garat e Evropës, por, pa dashur të flas sepse jam i ri, por po e besoj se janë të gjitha mundësitë për t’u shpall kampion duke e marr shkas edhe gabimet që kanë mundur të bëhen në ato vite që ekipi e ka humbur titullin në ndeshjet e fundit”.

(Kosova Sot Online)