Reagon FIFA, pasi Barcelona u pajtua për t’iu bashkuar Superligës Evropiane

  • S.A /
  • 28 tetor 2020 - 15:39
Reagon FIFA, pasi Barcelona u pajtua për t’iu bashkuar Superligës Evropiane

FIFA ka thënë se nuk është në dijeni të çfarëdo marrëveshjeje që Barcelona t’i bashkohet Superligës Evropiane.

Presidenti i dorëhequr i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, tha të martën se klubi katalonas i kishte nisur procedurat për t’iu bashkuar kësaj gare të re.

Bartomeu dha dorëheqje të martën mbrëma, bashkë me bordin e drejtorëve, pas presionit të madh nga tifozët.

Bisedimet për krijimin e një gare të re të quajtur Superliga Evropiane, pjesë e së cilës do të ishin vetëm klubet e mëdha të ligave kryesore evropiane, janë në fazën fillestare.

Në një komunikatë për media, FIFA – organi qeverisës i futbollit botëror – tha: “FIFA nuk është në dijeni të çfarëdo marrëveshjeje”.

“Siç kemi thënë javën e kaluar, tema e ashtuquajtur ‘Superliga Evropiane’ shfaqet herë pas here dhe FIFA nuk dëshiron të komentojë më tej për këtë, duke qenë se ka institucione shumë të mira të futbollit për t’u marrë me të”, thuhet në reagimin e FIFA-s.

(Kosova Sot Online )