Trajneri i Atalantas rrezikon suspendim për tri javë

  • S.A /
  • 13 prill 2021 - 16:06
Trajneri i Atalantas rrezikon suspendim për tri javë

Trajneri i Atalantas, Gian Piero Gasperini mund të humbasë finalen e Coppa Italia pasi ofendoi një inspektor anti-doping gjatë një vizite të befasishme. Prokurori anti-doping Pierfilippo Laviani, sipas agjencisë së lajmeve ANSA, ka akuzuar trajnerin e Atalantas dhe ka kërkuar 20 ditë suspendim. 

Raporti sqaron se trajneri i Atalanta ‘ofendoi një inspektor gjatë një kontrolli të befasishëm dhe sulmoi kundër të gjithë sistemit anti-doping, duke ndërprerë një provë të vazhdueshme për një lojtar të Atalantas dhe duke e detyruar lojtarin të shkonte për të stërvitur’.

Inspektori i Nado Italia erdhi në Zingonia për një kontroll doping më 7 shkurt, dhe befasoi katër lojtarë me një test droge. Atletët testuan negativisht, por sjellja e Gasperini e shtyu prokurorin ta akuzonte atë për shkeljen e kodit anti-doping. Raporti pretendon se Gasperini mund të përballet me deri në gjashtë muaj skualifikim, nëse ai ka shkelur nenin 3, paragrafi 3 të kodit anti-doping. Nëse Gasperini pezullohet për 20 ditë, ai do të humbasë Finalen e Coppa Italia më 19 maj të këtij viti. 

(Kosova Sot Online )