Dështon meçi historik mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt

  • 18 May 2021 - 09:44
Dështon meçi historik mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt

Ekipet ligjore të Anthony Joshua dhe Tyson Fury do të punojnë gjatë gjithë natës për të shpëtuar luftën e tyre të verës. Britanikët ishin vendosur ta zhvillonin luftën më 14 gusht në Arabinë Saudite për titullin e kampionit të unifikuar në peshat e rënda. Por, kampioni i WBC, i cili hoqi rripin nga Deontay Wilder në vitin 2020, është urdhëruar të përfundojë një luftë të tretë siç është rënë dakord në kontratën e tyre fillestare. Dhe Daily Star Sport kupton që ekipet ligjore të të dy kampionëve janë ende në diskutime dhe ata pritet të vazhdojnë deri të hënën në mbrëmje.

Kampioni i peshave të rënda WBC ka qenë në arbitrazh me amerikanin për muaj me radhë në lidhje me një luftë të tretë të kontraktuar midis palës. Fury mundi Wilder përsëri në shkurt të vitit 2020 për t’i marrë titullin WBC pasi takimi i tyre i parë përfundoi në një barazim të diskutueshëm.

Por, në kontratë duhej të kishte një përplasje të tretë mes dyshes. Kjo ra në dyshime në korrik të vitit 2020, pasi u vonua nga pandemia e COVID-19. Pastaj u shty edhe deri në dhjetor, por të dy palët nuk mund të bien dakord për një datë, derisa më pas filluan bisedimet me Anthony Joshuan.

(Kosova Sot Online )