Caktohet edhe afati i fundit për tirlogjinë mes Tyson Furyt dhe Deontay Wilderit

  • S.A /
  • 18 maj 2021 - 10:23
Caktohet edhe  afati i fundit për tirlogjinë mes Tyson Furyt dhe Deontay Wilderit

Deontay Wilder dhe Tyson Fury thuhet se do të duhet të përballen me njëri-tjetrin për herë të tretë deri më 15 shtator të këtij viti pasi një çështje arbitrazhi e vendosur në favor të amerikanit.

Tifozët britanikë të boksit kanë mbetur të shkatërruar nga lajmi se lufta e propozuar e Fury kundër Anthony Joshuas, e planifikuar fillimisht për 14 gusht, tani duket se do të anulohet, pasi gjykatësi Daniel Weinstein vendosi që Fury së pari të takohet me Wilder për herë të tretë.

Por, sipas ESPN periudha e trilogjisë duhet të zhvillohet përpara mesit të shtatorit. Fury mori një fitore historike kur ndaloi Wilder në Las Vegas në shkurt të vitit 2020.

Kjo erdhi 14 muaj pasi dyshja kishte tërhequr në mënyrë të diskutueshme në një luftë, shumë menduan se The Gypsy King meritonte të fitonte. Por, Wilder tani do të ketë shansin për të rifituar titullin e tij WBC.

Kjo vjen si diçka tronditëse kur Fury poston vetëm një video në rrjetet sociale gjatë fundjavës që tregon se një luftë me Joshuan ishte afër.

Lëvizja tjetër e Joshuas është tani e paqartë me një luftë të mundshme kundër Oleksandr Usyk përsëri në plane. 

(Kosova Sot Online )