Wijnaldum: “Nëse ka racizëm do ta braktisi fushën, nuk jam i lumtur me shortin”

  • S.A /
  • 25 June 2021 - 09:52
Wijnaldum: “Nëse ka racizëm do ta braktisi fushën, nuk jam i lumtur me shortin”

Wijnaldum thotë se nuk është i lumtur me shortin, derisa foli edhe për racizëm, që është shpeshtuar kohëve të fundit. Në rundin tjetër të Euro 2020, Holanda sfidon Çekinë, skuadër e lehte në letër, por mesfushori i PSG-së thotë se në fushë po ndodh e kundërta. Georgine Wijnaldum luan në mesfushë, por një gjë e tillë nuk e ka penguar kapitenin e Holandës të shënojë tre gola në takimet e grupeve dhe të jetë për momentin golashënuesi më i mirë i kombëtares tulipane.

Holanda e mbylli aventurën në grupin C me pikë të plota dhe të dielën do të sfidojë Çekinë në “Puskas Arena” të Budapestit për një biletë në çerekfinalet e Euro 2020. Edhe pse në letër Çekia duket kundërshtar i lehtë për Holandën, Wijnaldumi nuk është i lumtur me shortin. Ai foli edhe për racizëm, që është shpeshtuar kohëve të fundit. Mesfushori i PSG-së tha qartë se nëse me të ndodh diçka e tillë gjatë një ndeshje, pa u menduar dy herë do të lërë fushën. “Nuk mund të them që jam i lumtur me shortin, por mund të na shkonte edhe më keq. E pamë të gjithë se çfarë ndodhi në ndeshjen Gjermani-Hungari. Na pret një rrugëtim i mirë përpara, por duhet t’i marrim ndeshjet një nga një nëse duam të fitojmë Euro 2020”, deklaroi ai.

“Racizmi? UEFA duhet të na mbrojë, duhet të ndalohen ndeshjet nëse ndodhin skena të tilla. Një përgjegjësi e tillë nuk duhet të bjerë mbi lojtarët, por nuk e përjashtoj braktisjen e fushës. Gjithsesi, shpresoj të mos jetë i nevojshëm gjesti im”. 

(Kosova Sot Online )