Chiellini dëshiron kontratë të përmirësuar për të rinovuar me Juventusin

  • S.A /
  • 24 korrik 2021 - 16:05
Chiellini dëshiron kontratë të përmirësuar për të rinovuar me Juventusin

Giorgio Chiellini së shpejti do të fillojë negociatat për një kontratë të re me Juventusin, por thuhet se ai do të kërkojë një rritje page dhe marrëveshje dy-vjeçare, pasi synon të luajë në Kupën e Botës “Katar 2022”.

Kapiteni i Italisë aktualisht është një agjent i lirë, pasi kontrata e tij skadoi më 30 qershor, kështu që ai fitoi turneun ‘Euro 2020’ si një lojtar i papunë.

Supozohet gjerësisht se ai do të nënshkruajë një marrëveshje të re me Juventusin, por bisedimet do të fillojnë vetëm pasi ai të kthehet nga pushimet, të cilat po i kalon me shokun e ekipit Leonardo Bonucci dhe familjet e tyre.Chiellini fillimisht e kishte konsideruar pensionimin pas Evropianit, por me paraqitjet e tij thelbësore për triumfin e Italisë, ai tani po shikon përpara dhe synon ta luajë Kupën e Botës në nëntor dhe dhjetor të vitit 2022 në Katar.

Sipas mediumit La Gazzetta dello Sport, kjo do të thotë se ai po kërkon një zgjatje dy-vjeçare të kontratës në Torino që do mbante atë te Juve deri në qershor të vitit 2023. Chiellini mbush 37 vjeç muajin e ardhshëm dhe paga e tij e mëparshme ishte me vlerë 3.5 milionë në sezon.

Sidoqoftë, gazeta sugjeron që ai mund të kërkojë një ngritje në 5 milionë euro në vit, të cilën Juve ka të ngjarë ta refuzojë, pasi ata po përpiqen të ulin faturën e përgjithshme të pagave. 

(Kosova Sot Online )