Tjetër viktimë në botën e sportit ukrainas, vritet trajneri i Kombëtares

  • S.A /
  • 03 March 2022 - 13:19
Tjetër viktimë në botën e sportit ukrainas, vritet trajneri i Kombëtares

Një tjetër viktimë në botën e sportit ukrainas, i cili u godit përsëri. Trajneri i Kombëtares Ukrainase të Çiklizmit, Aleksander Kulyk është vrarë nga rusët në luftën që po zhvillohet në Ukrainë. 65 vjeçari ka mbetur i vrarë derisa ishte duke u munduar t’i ndihmonte qytetarët afër qytetit Suma që të evakuoheshin dhe të shpëtonin nga bombardimet e agresorit rus. “Ne i shprehim ngushëllime familjes”, ka shkruar Federata Ukrainase e Çiklizmit, e cila ka mbetur e tronditur me lajmin. Lajmi për vdekjen e trajnerit që i ishte bashkuar ushtrisë ukrainase e ka goditur edhe Unionin Evropian të Çiklizmit.

“Trajneri i nderit i Ukrainës ka ndërruar jetë derisa po mundohej t’i evakuonte civilët. Mendimet dhe lutjet tona janë për familjen e tij, miqtë dhe për Federatën Ukrainase të Çiklizmit, por edhe presidentit të saj, Andriy Hrivko”, shkruan në profilin zyrtar. Kulik është personi i katërt nga bota e sportit ukrainas që vritet brenda pak ditësh. Të martën ishte vrarë 19 vjeçari Yevhen Malyshev, i cili e kishte përfaqësuar Ukrainën për të rinj në sportin e biatlonit. Gjithashtu, në këtë luftë u vranë edhe dy futbollistë ukrainas, Vitaliy Sapyło e Dima Martynenko. Aleksander Kulik ishte babai i çiklistit lider të Ukrainës, Andriy Kulyk. 32 vjeçari ishte kampion i Ukrainës para më pak se tre vjetësh dhe sigurisht se sugjerimet i ka marrë nga babai i tij tashmë i ndjerë. 

(Kosova Sot Online )