Mihajlovicit i kthehet sëmundja e keqe, trajneri i Bolognas njofton për hapat që do t’i ndërmarrë

  • S.A /
  • 26 March 2022 - 15:02
Mihajlovicit i kthehet sëmundja e keqe, trajneri i Bolognas njofton për hapat që do t’i ndërmarrë

Sinisa Mihajlovic ka njoftuar se do të kthehet në spital për t’iu nënshtruar një raundi të ri trajtimi për shkak të leukemisë.

Trajneri i Bolongas zbuloi në korrik të vitit 2019 se ai ishte diagnostikuar me një formë akute të leukemisë, një lloj kanceri që prek indet gjak-formuese të trupit, duke përfshirë palcën e eshtrave. Ai më vonë iu nënshtrua një transplanti të palcës së eshtrave pas tri raundeve të kimioterapisë dhe u shërua plotësisht.

Duke folur në një konferencë për shtyp sot, Mihajlovic zbuloi se do të kthehet në spital për t’i nënshtruar një cikli të ri trajtimi për sëmundjen.

“Më kanë këshilluar të filloj një kurs terapie që mund të mposht sëmundjen në syth. Unë nuk do të rrëshqas si rrëshqisja dy vjet e gjysmë më parë me një kundërshtar fluturues, por do të bëj një fillim në mënyrë që të mos shkojë.

“Ju mund ta shihni se kjo sëmundje është shumë e guximshme për t’u rikthyer për t’u përballur me dikë si unë. Unë jam këtu, nëse mësimi i parë nuk mjaftoi, do t’i jap një tjetër. Kjo është rruga e jetës, e bërë me ulje-ngritje, ka edhe vrima ku mund të biesh, por duhet të gjesh gjithmonë forcën për t’u rikthyer.

Në fillim të javës së ardhshme do të më duhet të marr pak pushim dhe do të pranohem në Sant’Orsola. E di që jam në duar të mira. Ndryshe nga dy vite e gjysmë më parë, jam më i qetë. E di se çfarë duhet të bëj dhe situata është ndryshe.

Do të bëj gjithçka që mundem për ta kaluar edhe më shpejtë, por do të më duhet të humbas disa ndeshje. Tashmë kam bërë gjithçka që më nevojitet për të ndjekur seancat stërvitore dhe ndeshjet në dhomën e repartit.

Jam i sigurt që djemtë nuk do të më zhgënjejnë, unë do të luftoj me ta dhe jam i sigurt se ata do të luftojnë për mua. Gjithashtu kërkoj nga tifozët e Bolognas që t’i mbështesin dhe t’i ndihmojnë. Do të kthehem së shpejti me ekipin dhe me të gjithë ju”, ka deklaruar Mihajlovic. 

(Kosova Sot Online )