Portieri i Australisë bëhet hero, i pret penalltitë duke vallëzuar dhe duke kërcyer lartë

  • S.A /
  • 14 June 2022 - 11:44
Portieri i Australisë bëhet hero, i pret penalltitë duke vallëzuar dhe duke kërcyer lartë

Portieri i Australisë, Andrew Redmayne u bë hero i vendit të tij, të cilin e dërgoi në Kampionat Botëror.

Pas 120 minutash lojë pa gola, “Kangurët” fituan 5:4 në gjuajtjet e 11 metërshave.

E gjithë kjo u arrit falë paraqitjet energjike të portierit zëvendësues, Redmayne.

Portieri i Sydney FC u inkuadrua në lojë në minutën e fundit të kohës shtesë dhe në fund doli të ishte hero i australianëve. Ai në fakt bëri diçka speciale në këtë lojë.

Redmayne vallëzoi, kërceu lart dhe e kaloi vijën e portës vetëm në mënyrë që t’i hutojë goditësit e penalltive të Perusë. Veprimet e tij ishin të çuditshme dhe aspak të zakonta, por që iu kryen shumë punë australianëve.

 Ai e priti penalltinë vendimtare të Alex Valeras, për t’ia siguruar Australisë pjesëmarrjen e dytë radhazi në Botëror. Edhe festimi i Redmaynet ishte i veçantë prandaj edhe ai u bë hit në internet me paraqitjen e tij, edhe pse për pak minuta, por mjaft të vlefshme. 

(Kosova Sot Online )