Jack Wilshere përmes një letre emocionuese njofton për pensionimin nga futbolli

  • E.K /
  • 08 July 2022 - 14:53
Jack Wilshere përmes një letre emocionuese njofton për pensionimin nga futbolli

Jack Wilshere ka njoftuar për pensionimin e tij nga futbolli aktiv, në moshën 30-vjeçare.

Ish-reprezentuesi anglez së fundmi ishte pjesë e skuadrës daneze, Aarhus, dhe pas skadimit të kontratës mbeti lojtar i lirë.

Wilshere ka njoftuar se për pensionim nga futbolli pas një karriere profesionale 14-vjeçare.

Wilshere e filloi karrierën e tij në Arsenal , ku ai erdhi përmes akademisë së klubit përpara se të bënte debutimin e tij në ekipin e parë në 2008. Ai bëri 200 paraqitje për “Topçinjtë” gjatë një periudhe 10-vjeçare.

Pas largimit nga Arsenali, Wilshere luajti për West Ham United dhe Bournemouth , përpara se të kalonte te Aarhus.

30-vjeçari regjistroi edhe 34 paraqitje për Kombëtaren A të Anglisë.

“Sot po njoftoj tërheqjen time nga futbolli profesionist: Ka qenë një udhëtim i pabesueshëm i mbushur me kaq shumë momente të pabesueshme dhe ndihem i privilegjuar që kam përjetuar gjithçka që kam bërë gjatë karrierës sime. Nga të qenit djali i vogël që shkelmonte një top në kopsht deri te kapiteni i Arsenalit tim të dashur dhe të luaja për vendin tim në një Kupë Botërore. Kam jetuar ëndrrën time. Në të vërtetë, ka qenë e vështirë të pranoja që karriera ime ka rënë kohët e fundit për arsye jashtë kontrollit tim, ndërsa ndjeja se kam pasur ende shumë për të dhënë. Duke luajtur në nivelin më të lartë, kam mbajtur gjithmonë të tilla ambicie të mëdha brenda lojës dhe nëse jam i sinqertë nuk e kam menduar ndonjëherë të jem në këtë pozicion. Megjithatë, pasi kam pasur kohë të reflektoj dhe të flas me njerëzit më të afërt me mua, e di që tani është koha e duhur dhe pavarësisht momenteve të vështira shikoj karrierën time me shumë krenari për atë që kam arritur. Të luaja në nivelin më të lartë me disa nga lojtarët më të mirë në botë, të fitosh Kupat e FA, të isha kapiten i klubit tim dhe të përfaqësoja vendin tim ishin përtej ëndrrave të mia më të çmendura kur isha një djalë i vogël duke u rritur në Hitchin. Ndihem shumë me fat që kam do të kisha pasur karrierën që kam pasur, por asgjë nuk do të ishte e mundur nëse nuk do të ishte për dashurinë dhe mbështetjen e kaq shumë njerëzve. Së pari, për nënën time Kerry, babin Andy, vëllain Tom dhe motrën Rosie. Pa sakrificën, dashurinë dhe mbështetjen e pakushtëzuar nga të gjithë ju kur isha fëmijë dhe deri më sot, asgjë nuk do të ishte e mundur dhe fjalët nuk do të ishin kurrë të mjaftueshme. Faleminderit për gjithçka nga thellësia e zemrës sime. Nuk do të harroj kurrë gjithçka që keni bërë për mua për të më ndihmuar të arrij ëndrrat e mia. Faleminderit të gjithë miqve të mi të përjetshëm për mbështetjen, të gjithë e dini se kush jeni. Një falënderim i veçantë duhet të shkojë për miqtë e mi më të mirë Duane dhe Benik. Përmes kohëve të mira dhe të këqija, ju gjithmonë më keni mbështetur dhe gjithmonë kam ndjerë se mund të mbështetesha gjithmonë në ndershmërinë dhe mbështetjen tuaj. Për të gjithë të parët e mi trajnerët dhe stafi veçanërisht Gordon Lawrence, Steve Leonard, Bobby Arber, Rog Masey, Liam Brady, Steve Bould, Mark Ellis, Tunde, Neil Banfield dhe të gjithë ju që më mësuat ‘rrugën e Arsenalit’. Ju drejtuat rrugën për karrierën që unë munda të bëja. Faleminderit. Fjalët nuk do të dëshmojnë dashurinë dhe falënderimet që kam për Bossin, Arsene, Pat Rice dhe Boro Primorac. Pa besimin tuaj, mbështetjen dhe udhëzimet nga Ditën e parë që u njohëm nuk do të kisha mundur të bëhesha pjesë e familjes së Arsenalit. Unë jam përgjithmonë mirënjohës për të gjithë ju. Një falenderim i madh për bordin, menaxhmentin dhe të gjithë të tjerët të lidhur me Arsenal FC. Pasi iu bashkova klubit në moshën 7-vjeçare, ju jeni bërë familja ime e gjerë dhe ju falënderoj për gjithçka. Faleminderit të gjithë trajnerëve të tjerë nga karriera ime e vjetër dhe me një falënderim të veçantë për Roy Hodgson dhe Eddie Howe. Të dy janë menaxherë fantastikë që treguan besim tek unë në pikat kritike të karrierës sime dhe kur më duhej më shumë. Për të gjithë bashkëlojtarët e mi gjatë viteve; ishte një nder që kam ndarë dhomën e zhveshjes me të gjithë ju. Kemi ndarë kujtime që do të zgjasin gjithë jetën. Faleminderit për ndihmën dhe mbështetjen tuaj si në fushë ashtu edhe jashtë saj.  Falënderim të madh Colin Lewin, Declan Lunch dhe të gjithë ekipit të tij për të gjithë ndihmën tuaj gjatë gjithë karrierës sime. Faleminderit gjithashtu për të gjithë të lidhur me Bolton Wanderers, Bournemouth, West Ham United dhe AGF. Pavarësisht disa momenteve të vështira, kam pasur shumë momente të shkëlqyera në të gjitha klubet që kam përfaqësuar dhe kam shijuar fare kohën time. Faleminderit ekipit tim drejtues Neil Fewings, Duncan Ross, Fahri Ecvet dhe të gjithë ata që më kanë ndihmuar gjatë rrugës. Për Big Dunc, faleminderit për telefonatat e panumërta për mbështetjen, dashurinë dhe fjalët e mençura. Mbështetësit më të mirë në planet, të gjithë ju tifozët e Arsenalit, ju falënderoj të gjithëve nga thellësia e zemrës sime. Të luaja për të gjithë ju ka qenë një privilegj. Ju gjithmonë më keni bërë të ndihem i mbështetur dhe shpresoj se ju bëra krenarë duke përfaqësuar klubin tuaj. Nuk do ta harroj kurrë se si më keni mbështetur gjithmonë dhe do të jem përgjithmonë një Gooner. Së fundi, por më e rëndësishmja, për gruan dhe fëmijët e mi. Fjalët thjesht nuk mund të shprehin se çfarë do të thotë dashuria juaj dhe mbështetja e pakushtëzuar për mua. Në kohë të errëta ti ishe arsyeja pse u ngrita nga shtrati dhe vazhdova. Andriani, faleminderit dhe të dua shumë. Ti je shkëmbi im dhe së bashku ne bëjmë një ekip të madh. Për Archie, Delilah, Sienna dhe Jack, shpresoj t’ju kam bërë krenarë sepse ju jeni gjithçka që ka rëndësi. Ju dua shumë të gjithëve dhe ju falënderoj që më bëni gjithmonë të buzëqesh. Kam shijuar çdo moment të karrierës sime dhe ka ishte udhëtimi i një jete. Tani është koha e duhur për të mbyllur këtë kapitull, por kam ende shumë për t’i dhënë lojës dhe jam i emocionuar për atë që do të presë e ardhmja. COYG”, ka shkruar Jack Wilishere në letrën e tij të publikuar në “Twitter”. 

(Kosova Sot Online)