Liverpooli shpërblen “armën sekrete” pas suksesit nën urdhrat e Jurgen Klopp

  • S.A /
  • 20 July 2022 - 08:40
Liverpooli shpërblen “armën sekrete” pas suksesit nën urdhrat e Jurgen Klopp

Liverpooli i ka dhënë trajnerit të tyre specialistit të rivënieve, Thomas Gronnemark, një marrëveshje të re njëvjeçare.

Emërimi i danezit në Anfield në vitin 2018 ngriti disa pikëpyetje, por ai tani vlerësohet me përmirësimin e disa strategjive.

Kur ai mbërriti në Merseyside, edhe trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp pranoi se nuk kishte dëgjuar kurrë më parë për një trajner të rivënieve. Tani yjet e Reds duke përfshirë Trent Alexander-Arnold, Andy Robertson dhe Joe Gomez kanë përfituar të gjithë nga shkollimi i Gronnemark.

Gronnemark, i cili dikur mbante Rekordin Botëror të Guinnessit për gjuajtjen më të gjatë në 51.33 metra, shkroi në Twitter duke thënë se ishte i lumtur që aktivizohej nga gjigantët anglez.

“Krenar të zbuloj se kam nënshkruar një kontratë për sezonin tim të pestë si trajner hedhjeje në Liverpool FC dhe tre klube të tjera pro”, ka deklaruar ai. “Zbulova rivënie të gjata kur pashë kushërinjtë e mi që bënin rivënie të gjata në mesin e viteve ’80-ta”.

“Pra, merrni kohën tuaj – mund të filloni një pasion”, ka shtuar më tej eksperti.

Gronnemark është një trajner i pavarur dhe ka punuar për klube duke përfshirë Ajax, RB Leipzig, Gent, Atlanta United dhe FC Midtjylland.Ai i bindi Reds se mund t’i ndihmonte ata të bënin një fitim margjinal të rëndësishëm përmes përdorimit më të mirë të goditjeve 40-50 që ai vlerëson se do të ndodhin në një ndeshje.

Gronnemark mëson teknika duke përfshirë rivënie të gjata dhe gjithashtu rivënie të shpejta deri në kundërsulme. 

(Kosova Sot Online )