“Vrite serbin”, mediat serbe i konsiderojnë skandaloze thirrjet e shqiptarëve dhe të kroatëve

  • S.A /
  • 20 July 2022 - 09:47
“Vrite serbin”, mediat serbe i konsiderojnë skandaloze thirrjet e shqiptarëve dhe të kroatëve

Mediat serbe i kanë konsideruar si skandaloze thirrjet e tifozëve shqiptarë dhe të atyre kroatë në ndeshjen e Ligës së Kampionëve ndërmjet Dinamo Zagrebit dhe Shkupit.

Tifozët e Dinamos “Bad Blue Boys” dhe “Shvercerat” e Shkupit, në duelin e zhvilluar në stadiumin “Maksimir”, bashkërisht thirrën: “Vrite serbin”.

Tifozët shqiptarë po ashtu në kryeqytetin kroat e shpalosën flamurin me logo të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. E këto veprime i kanë çartur serbët dhe mediat e këtij vendi.

“Skandal në Zagreb: “Vrite serbin brohorisnin në stadiumin “Maksimir”, në tribunë ishte edhe flamuri i organizatës famëkeqe”, ka shkruar mediumi serb, “Ky i fundit ka kërkuar nga UEFA që të reagojë dhe t’i dënojë këto dy klube dhe tifozeritë e tyre.

Por, këto thirrje ishin një përgjigje ndaj tifozëve serbë dhe të atyre pro-serbë, të cilët vazhdimisht bëjnë thirrje kundër shqiptarëve.

Po ashtu, urrejtjen e tyre ndaj shqiptarëve e shprehin edhe përmes koreografive dhe shkrimeve në tribuna dhe jashtë stadiumit.

Sa për informatë, ndeshja ndërmjet Dinamos dhe Shkupit përfundoi baras, 2:2. 

https://twitter.com/florrent_

(Kosova Sot Online )