Boks profesional: Me vendim unanim, Andy Ruiz mposhti Luis Ortizin

• 05 September 2022 - 09:12

Tre rrëzime i mundësuan “The Destroyer” fitoren ndaj “King Kong” në orët e para të ditës së hënë.

Andy Ruiz iu desh një pjesë e sekondës për t’i kujtuar botës së boksit se sa i rrezikshëm mund të jetë.

Meksikano-amerikani e kapi Luis Ortizin duke i munguar për një moment përqendrimi dhe lëshoi një goditje të fuqishme për të shënuar të parën nga tre rrëzime e tij për të mundësuar rrugën e tij drejt një fitoreje me vendim unanim. Gjyqtarët në “Crypto.com Arena” në Los Anxhelos shënuan rezultatin 113-112, 114-111 dhe 114-111, të gjitha në favor të Ruizit, duart e shpejta të të cilit ishin vështirë për t’u ndalur për një Ortiz të plakur, por trim, 43 vjeçar. Ndeshja ishte një eliminator i titullit të peshave të rënda ËBC, që do të thotë se Ruiz është më afër një shansi për titull.

“Jam gati njeri. Jam i uritur”, deklaroi Ruiz gjatë intervistës së tij pas ndeshjes në ring. “Dua të jem përsëri kampion dhe ta kthej atë brez në Meksikë!”.

Ruiz goditi i pari në raundin e dytë, teksa goditi kubanezin me një top të djathtë për të vendosur “King Kong” në duar dhe gjunjë.

Ortiz e mposhti numërimin në nëntë, por do ta shijonte dyshemenë disa momente më vonë në të njëjtin kornizë, ku Ruiz e shtyu atë. Edhe pse ai rrëzim i dytë u shpall një rrëzim, ai duhej të ishte vendosur si një shtytje.

Ortiz arriti të krijojë distancë në raundet në vijim, duke qëndruar në pjesën e jashtme dhe duke e goditur Ruizin me një goditje me të djathtën. Ky i fundit mbeti i duruar dhe arriti të një goditje me të djathtë që e ktheu Ortizin në turbullime në raundin e shtatë.

Megjithëse Ortiz tregoi shumë zemër dhe arriti të fitonte edhe raundin e 12-të duke lëshuar një grusht me të majtën, rezultati i mëparshëm i Ruiz hapi rrugën për vendimin e tij unanim.