Arsenali planifikon transferimin e mbrojtësit spanjoll për në afatin kalimtar të janarit

  • S.A /
  • 10 September 2022 - 10:38
Arsenali planifikon transferimin e mbrojtësit spanjoll për në afatin kalimtar të janarit

Arsenali raportohet se po planifikon transferimin e Alejandro Grimaldos, i njohur edhe si Alex Grimaldo. Sipas “Daily Mirror”, klubi nga Londra po kërkon që transferimi i 26-vjeçarit të realizohet në afatin kalimtar të dimrit.

Mikel Arteta aktualisht ka Tierneyn dhe Zinchenkon si opsione në krahun e majtë të mbrojtjes – duke mos harruar Nuno Tavares, i cili është duke luajtur si i huazuar te Marseille.

Megjithatë, shkathtësitë e Grimaldos thuhet se mund të tërheqin Artetan për të synuar transferimin e tij.

Alex Grimaldo

Pozita natyrale e Grimaldos është ajo e mbrojtësit të krahut të majtë, por së fundi ai ka zënë vend edhe në mesfushën e Benficas. Dhe, Arsenali pikërisht me këtë zonë përballet shpeshherë me probleme.

Megjithatë, transferimi i spanjollit te “Topçinjtë” nuk duket të jetë lehtë i realizueshëm, pasi për të interesim kanë shfaqur edhe Juventusi e Newcastle United.

Për të interesim thuhet se ka shfaqur edhe ish-klubi i tij i dikurshëm, Barcelona.

Në anën tjetër, Benfica mendohet se është e gatshme të pranojë një ofertë prej 10 milionë eurosh për t’u ndarë me Grimaldon në janarin e vitit të ardhshëm – pasi mund ta humbin me parametra zero në verën e vitit 2023, kur edhe i skadon kontrata. 

(Kosova Sot Online )