Arsene Wenger: Do të ketë ndryshim të madh në futboll duke filluar nga ky Botëror

  • S.A /
  • 05 December 2022 - 09:34
Arsene Wenger: Do të ketë  ndryshim të madh në futboll duke filluar nga ky Botëror

Grupi i studimit teknik i drejtuar nga Arsene Wenger, ka tërhequr tendencat nga faza e parë e Kampionatit Botëror për të treguar se shumica e aksioneve në lojë të hapur është nga zona të gjera dhe roli i portierit ka ndryshuar rrënjësisht.

Portierët ofruan pasime 726 herë në ndeshjes e fazës së grupeve në këtë Botëror, nga 443 herë në të njëjtën fazë në Rusi, katër vjet më parë, dhe e pranuan topin 356 herë, nga 177.

Wenger përfundon se është një përgjigje ndaj sulmuesve me presion të lartë që detyrojnë mbrojtësit të kthehen prapa dhe, më pas, drejtuesit kanë zgjedhur portierët që mund të luajnë me topin.

“Ndryshimi më i madh në futboll është portieri”, deklaroi Wenger. “Brenda lojës gjithmonë e ka konsideruar portierin si një bashkim të ndarë, tani ata janë pjesë e ekipit. Ky është evolucioni modern. Është një ndryshim i madh”.

Rëndësia e ringjallur e lojtarëve të që shkojnë më thellë, beson ai, është një reagim ndaj mbrojtjeve që mbrojnë qendrën e fushës.

“Ka një ndryshim të madh me vitin 2018”, shtoi francezi 73-vjeçar. “Golat nga loja e hapur nga krosimet janë rritur 83 për qind. Ekipet bllokojnë qendrën dhe hapin më shumë krahët. Në Holandë-ShBA, të gjithë golat erdhën nga krosimet, të cilat konfirmuan trendin”.

“A do të thotë kjo se skuadrat me lojtarët më të mirë që shkojnë thellë, janë skuadrat me shanset më të mira? Besoj se ka diçka aty. Kur flas për lojtarët më të mirë të këtij lloji, jo vetëm për lojtarët sulmues, por edhe për mbrojtësit e krahut”, vazhdoi ai.

Wenger gjithashtu pret që forca nga bankina të jetë një aset jetik në Botërorin e parë me pesë zëvendësues, gjë që mund të jetë arsyeja për më pak gola të vonuar.

Pavarësisht se gjyqtarët shtuan më shumë minuta këtë vit në Katar, ka pasur vetëm 12 gola më vonë se minuta e 90-të gjatë ndeshjeve në grup, krahasuar me 21 në të njëjtën fazë në Rusi, katër vjet më parë.

(Kosova Sot Online )