FIFA hap procedurat disiplinore kundër Argjentinës, a do të ndëshkohet edhe Lionel Messi

  • S.A /
  • 10 December 2022 - 16:42
FIFA hap procedurat disiplinore kundër Argjentinës, a do të ndëshkohet edhe Lionel Messi

Ndeshja çerekfinale e Kupës së Botës “Katar 2022” mes Holandës dhe Argjentinës nuk ishte një ndeshje e lehtë për gjyqtarin kryesor Antonio Mateu Lahoz.

Gjyqtari spanjoll, i cili u kritikua nga futbollistë si Emiliano Martinez dhe Lionel Messi, u desh të gjykonte një ndeshje të mbushur me përçarje, konflikte verbale dhe fizike.

Aq shumë pati kaos saqë, pasi analizoi gjithçka ndodhi në fushë, Komiteti Disiplinor i FIFA-s ka hapur procedimin kundër Federatës Argjentinase të Futbollit.

FIFA do të hetojë shkeljet e mundshme të nenit 12 (Sjellja e pahijshme e lojtarëve dhe zyrtarëve) dhe nenit 16 (Rendi dhe siguria në ndeshje) të Kodit Disiplinor të FIFA-s gjatë lojës që u zhvillua mbrëmjen e së premtes.

Mbetet për t’u parë nëse e shpallin fajtore ndonjërën palë dhe cilat do të jenë dënimet nëse veprojnë.

Përveç kësaj, Komiteti Disiplinor i FIFA-s ka hapur procedime kundër Federatës Holandeze të Futbollit për shkelje të mundshme të nenit 12 të Kodit Disiplinor të FIFA-s në lidhje me të njëjtën ndeshje.

Messi u kujdes për të shmangur dënimin

Në komentet e tij për Mateu Lahoz, Messi e dinte qartë se ai mund të ndëshkohej nëse kritikonte shumë gjyqtarin, kështu që u përmbajt pak.

“Nuk dua të flas për gjyqtarët sepse atëherë ata do t’ju dënojnë, por ne ishim të frikësuar para ndeshjes sepse e dinim se çfarë do të vinte me Mateu Lahoz”.

“Nuk mund të them se çfarë mendoj, por FIFA duhet ta shikojë këtë”.

“FIFA nuk mund të vendosë një gjyqtar të tillë në këtë lojë kur ai nuk është në nivelin e duhur”, ka thënë Messi pas ndeshjes.

(Kosova Sot Online )