Ja cilat janë çmimet që do të jepen në finalen e Kupës së Botës

  • S.A /
  • 16 December 2022 - 16:50
Ja cilat janë  çmimet që do të jepen në finalen e Kupës së Botës

Pas përcaktimit të kombëtares kampione, FIFA do të zgjedh edhe lojtarët më të spikatur të Kupës së Botës “Katar 2022”.

Finalja e madhe e turneut do të zhvillohet të dielën, mes Argjentinës dhe Francës, shkruan "Kosova Sot Online ".

Kampionët do të marrin trofeun e çmuar, por ky nuk do të jetë çmimi i vetëm që do të ndahet pas dy ditësh.

Topi i Artë –Është çmimi për lojtarin më të mirë të turneut dhe është dhënë në Kupat e Botës që nga viti 1982.

Këpuca e Artë –Çmim që i dhurohet golashënuesit më të mirë të turneut, që gjithashtu filloi të ndahet nga viti 1982.

Dorëza e Artë – Që nga viti 1994 jepet ky çmim për portierin më të mirë.

Lojtari më i mirë i ri – Ky çmim jepet që nga viti 2006 dhe i dedikohet lojtarit më të mirë të turneut nën 21 vjeç.

Çmimi “Fair Play” ­– Ky çmim i është dhënë që nga viti 1970 ekipit me rekordin më të mirë disiplinor gjatë gjithë turneut. Duhet theksuar se si kandidatë të mundshëm konsiderohen vetëm ekipet që kaluan fazën në grup.

(Kosova Sot Online )