Pas Botërorit Katari 2022 vjen sezoni i ri futbollistik, ja kur do të rikthehen në aksion ligat kryesore të Evropës

  • S.A /
  • 20 December 2022 - 08:37
Pas Botërorit Katari 2022 vjen sezoni i ri futbollistik, ja kur do të rikthehen në aksion ligat kryesore të Evropës

Kupa e Botës “Katar 2022” përfundoi të dielën, kur edhe u zhvillua finalja e madhe mes Argjentinës dhe Francës, shkruan "Kosova Sot Online".

Kombëtarja argjentinase doli triumfuese, pasi fitoi 4:2 në ekzekutimin e penalltive.

Me përfundimin e këtij turneu, tani vëmendja do të rikthehet sërish te ligat e futbollit.

Kur do të rikthehen në aksion ligat kryesore në Evropë?

Premierliga do të rikthehet më 26 dhjetor, saktësisht pas 43 ditëve pushim.

La Liga do të rikthehet në aksion tri ditë më vonë, pas një pauze prej 48 ditësh.

Serie A do të rikthehet vitin tjetër, më 4 janar. Pauza në elitën e futbollit italian do të jetë 52 ditë.

Bundesliga do tërikthehet më së voni në aksion nga të gjitha ligat kryesore në Evropë, më 20 janar – pas një pushimi prej 68 ditësh.

Ligue 1 e ka datën 28 dhjetor si të caktuar për t’u rikthyer, pas 45 ditëve pushim. 

(Kosova Sot Online )