Spalletti flet për Amir Rrahmanin në fitoren e thellë ndaj Juventusit

  • S.A /
  • 14 January 2023 - 08:33
Spalletti flet për Amir Rrahmanin në fitoren e thellë ndaj Juventusit

Luciano Spalletti lavdëroi Napolin për këmbënguljen për të luajtur futbollin e tyre në dominimin 5-1 të Juventusit dhe pranon se është i shtangur nga potenciali i pashprehur që Victor Osimhen ka ende për të ardhmen, shkruan "Kosova Sot Online".

Partenopei konsolidoi statusin e tyre si liderë të Serisë A dhe kampionë të dimrit duke mposhtur rivalët e tyre më të afërt, pasi Juve ishte në vendin e dytë pas tetë fitoreve radhazi me portë të paprekur.

Megjithatë, Bianconerët u shkatërruan 5-1 në “Stadio Diego Armando Maradona”, hera e parë që Juventusi ka pranuar pesë gola që nga një rezultat identik kundër Pescaras në maj 1993.

Napoli sigurisht e kishte mposhtur Juven 5-1 në Superkupën e Italisë në vitin 1990.

“Është një natë e mrekullueshme sepse skuadra luajti vërtet mirë dhe mbajti ritmin e lartë, gjë që duhet ta bëjmë, dhe mbi të gjitha turma dha një atmosferë të mrekullueshme”, deklaroi Spalletti për DAZN.

“Kjo skuadër dinte të rikrijonte ndjenjën e dashurisë që tifozët kanë ndaj klubit dhe luajti në mënyrën e duhur sot, kështu që nëse ata bëjnë atë që është brenda mundësive të tyre, ata mund të luajnë ashtu siç bënë sonte”.

“Ne qëndruam në lojë në mënyrën e duhur pasi Juve shënoi dhe tifozët na ndihmuan ta përballonim atë moment kur Juventusi reagoi fuqishëm, duke krijuar disa probleme duke përfshirë atë golin e Di Marias”.

“Nëse përpiqemi të shkojmë në këto duele, ashtu siç kemi bërë në portë, do t’i humbim shumicën e kohës, sepse thjesht nuk është në natyrën tonë, ato nuk janë karakteristikat tona. Pra, ne duhet të luajmë topin. ADN-ja jonë është të luajmë kështu”.

“Kim dhe Rrahmani nuk kanë frikë të luajnë me 30-40 metra hapësirë ​​pas tyre dhe ndonjëherë na duhet të ndjekim topa të gjatë mbi majë, por qëndrimi ynë bazë është ky. Në momentin që humbasim topin, duhet t’i shtypim dhe ta kthejmë menjëherë”.

“Osimhen është një sulmues kaq i madh. Jam i habitur nga potenciali i pashprehur që ai ka dhe i emocionuar të shoh se çfarë do të bëjë në të ardhmen. Ishin këto dy ose tre topa poshtë vijës së kontaktit dhe ai ka ritmin, aftësinë, guximin dhe fizikun për t’u përballur me ato situata”, ka vazhduar më tej Spalletti.

Në konferencën e djeshme për shtyp mes dy trajnerëve pati pak tension, por në fishkëllimën e fundit Spalletti e ndoqi Massimiliano Allegrin dhe këmbënguli të merrte një shtrëngim duarsh nga kolegu i tij.

(Kosova Sot Online )