Real Madridi po i ‘fërkon duart’ , Rafael Leao mund të jetë i disponueshëm për një marrëveshje me çmim të ulët

  • S.A /
  • 23 March 2023 - 09:11
Real Madridi po i ‘fërkon duart’ , Rafael Leao mund të jetë i disponueshëm për një marrëveshje me çmim të ulët

Real Madridi mund të jetë gati për një afat të ngarkuar të transferimeve verore. Jude Bellingham vazhdon të jetë objektivi kryesor i klubit, megjithëse ata do të përballen me konkurrencë për nënshkrimin e tij nga Manchester City dhe Liverpooli, transmeton "Kosova Sot Online".

Fran Garcia pritet të nënshkruajë sërish nga Rayo Vallecano, tre vjet pasi ai u transferua nga Los Blancos te Vallecano. Ai pritet të luftojë me Ferland Mendyn për të qenë zgjedhja e parë e mbrojtësit të majtë në skuadrën e parë.

Një sulmues mund të jetë gjithashtu në shënjestër dhe disa emra janë lidhur – profili më i lartë është Erling Haaland. Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse City vendos të lërë yllin e tyre të sulmit të largohet, vetëm një sezon pasi ai u bashkua nga Borussia Dortmund.

Një opsion që është shfaqur është Rafael Leao. Sulmuesi i Milanit sheh kontratën e tij me gjigantët italianë që skadon në fund të sezonit të ardhshëm dhe një rinovim ende nuk është mbyllur.

Sipas mediumit Fichajes, reprezentuesi portugez mund të jetë i disponueshëm për 60 milionë euro, pasi Milani mendon të arkëtojë para nga shitja e tij.

Leao konsiderohet si njëri nga lojtarët më emocionues në Evropë. Në 25 paraqitje në Serie A deri më tani, ai ka tetë gola dhe gjashtë asistime, megjithëse nuk ka qenë në gjendje të ndihmojë Milanin të ruajë trofeun e ligës, me Napolin që ka ikur në krye të renditjes.

Edhe pse Leao natyrisht luan si një anësor i majtë, që do të thotë se ai ka të ngjarë të luajë pas Vinicius Jr, ka mundësi që ai të luajë si sulmues qendror.

Ai është një driblues i shkëlqyer i topit dhe mund të përdorë fuqinë e tij për të përmirësuar më të mirën kur lëviz drejt portës ose lufton për krosim. Ai është në gjendje të jetë një lojtar objektiv kur duhet. Për më tepër, ai ka një ritëm shpërthyes, i cili do t’i lejonte atij të lidhej efektivisht me Vinicius dhe Rodrygo.

Duke qenë 23 vjeç, Leao do të përshtatej në politikën e transferimeve të Real Madridit për nënshkrimin e lojtarëve më të rinj për t’u zhvilluar në ekipin e parë. Me lojtarë si Endrick, si dhe mundësinë e bashkimit të Haaland dhe/ose Kylian Mbappe, Real Madrid mund të ketë një linjë të rrezikshme sulmuese për vitet në vijim, dhe Leao do të jetë në gjendje të kontribuojë në mënyrë efektive.

Me 60 milionë euro, ka të ngjarë të jetë më çmimi më i lirë që Leao do të jetë në dispozicion për shumë vite, dhe nëse ky është me të vërtetë çmimi i tij, Real Madridi do të ishte budallallëk të humbiste një lojtar si ai.

Shumë do të varej nga vendi ku do të luhej, sepse ai është një lojtar shumë i mirë për të luajtur ‘rezervën’ e Vinicius Jr, dhe gjithsesi nuk do të ishte i lirë të ishte vetëm një rezervistë. 

(Kosova Sot Online )