Rio Ferdinand zgjedh mes Modricit dhe Pirlos

• 17 April 2023 - 16:09

Mbrojtësi legjendar i Manchester United, Rio Ferdinand, i është përgjigjur pyetjes se kush është lojtari më i mirë për të, Luka Modric apo Andrea Pirlo. Ai ka zgjedhur kroatin, duke thënë se është një futbollist shumë më i mirë se italiani, transmeton "Kosova Sot Online".

“Pirlo apo Modric? Nuk ka dyshim për këtë. Modric! Kur flasim për mesfushorët më të mirë të të gjitha kohërave, Pirlo nuk mund të konkurrojë as me Modricin. Janë vetëm Xavi, Iniesta dhe Modric”, ka thënë anglezi.

Kështu Ferdinand e komentoi krahasimin, duke vënë më lartë Modricin se sa Pirlon, i cili është një legjendë e gjallë italiane e futbollit italian. Modric do të zemërohet me gjyqtarin e caktuar për ndeshjen Chelsea-Real Madrid. Për shumë vite, ai u konsiderua si dirigjenti i Milanit dhe Juventusit, me të cilët fitoi një “det trofesh”.

Në atë periudhë, ai fitoi gjashtë Scudetto dhe dy Liga të Kampionëve, dhe ai udhëhoqi Azzurrët në medaljen e artë botërore në 2006 në Kupën e Botës në Gjermani dhe në finalet e EURO 2012 në Poloni dhe Ukrainë.

Në anën tjetër, Modric, ndër të tjera, fitoi pesë Liga të Kampionëve, tre tituj kampion spanjoll, ndërsa me Kroacinë , dy herë zyri vendin e tretë. Ai fitoi me Topin e Artë në vitin 2018.