Mbappe barazoi rekordin e madh të Ronaldos dhe Messit pas golit të fundit me PSG-në

• 16 September 2023 - 08:53

Ylli i Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, ka arritur një rekord të vendosur nga Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, me golin e tij të fundit për klubin në Ligue 1, transmeton "Kosova Sot Online".

Mbappe tashmë ka thyer një sërë rekordesh futbolli në karrierën e tij të shkurtër deri më sot, dhe është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të PSG-së në moshën vetëm 24-vjeçare.

Francezi dukej sikur do të largohej nga klubi për pjesën më të madhe të kësaj vere për shkak të një mosmarrëveshjeje për kontratën, por u ri-integrua në skuadër pas ndeshjes hapëse të sezonit të PSG-së kundër Lorient.

Dhe Mbappe vazhdoi nga ku e la, duke shënuar pesë gola në tre ndeshjet e para të luajtura përpara se të jepte një asistim në fitoren e Francës ndaj Republikës së Irlandës gjatë pushimit ndërkombëtar.

Me sulmuesin francez që nuk u paraqit në ndeshjen hapëse të sezonit të klubit të tij, Mbappe tani ka shënuar në çdo ndeshje që ka luajtur në Ligue 1 këtë sezon.

Ai e ka zgjatur atë rekord gjatë përplasjes së PSG-së kundër Nice të premten mbrëma duke barazuar një tjetër rekord të vendosur nga Ronaldo dhe Messi.

Mbappe tani ka shënuar ose asistuar në 15 ndeshje radhazi të Ligue 1 për PSG-në, që datojnë që nga prilli i sezonit të kaluar.

Goli i tij kundër Nice barazoi rezultatin pas golit të Terem Moffit, por skuadra e Luis Enrique humbi 3-2 në fund.