Zbulohen emrat e dy pasardhësve të mundshëm të Laportas për president të Barcelonës

  • S.A /
  • 24 October 2023 - 12:15
Zbulohen emrat e dy pasardhësve të mundshëm të Laportas për president të Barcelonës

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta ka thënë në asamblenë e përgjithshme të klubit të shtunën se do të ishte i lumtur të kandidonte për një mandat të dytë në vitin 2025, dhe mandatin e tij të tretë në përgjithësi. Megjithatë, me dy vite larg, dhe një çështje penale kundër tij që po hetohet, shumë gjëra mund të ndodhin deri në atë kohë, transmeton "Kosova Sot Online ".

Me Barcelonën që ka ndarë linjat politike në pjesën më të madhe për sa i përket presidencës, faqja sportive Bar Canaletes ka zbuluar dy pasardhës të mundshëm të Laportës, në rast se ai nuk do të kandidojë për një mandat tjetër.

Njëri prej tyre është drejtori aktual Joan Soler. Më parë, personi përgjegjës për organizimin e anës sportive të gjërave nën fushatën presidenciale të Jordi Farre në vitin 2016, Soler ka pasur një ‘rritje meteorike’ dhe tani është një nga kolegët më të besuar të Laportës.

Ai ka qenë i pranishëm në ngjarjet e klubeve në Arabinë Saudite dhe në shortin e Ligës së Kampionëve, ndërsa njohuritë e tij për botën e futbollit dhe profili i tij i ulët kanë fituar respektin e spektrit sportiv. Aktualisht ai vepron si zëdhënës dhe punon në strukturën e akademisë.

Ndërkohë, zëvendës-presidenti ekonomik Eduard Romeu është një tjetër emër që Laporta mund të mendojë ta emërojë kur të jetë koha e duhur. Duke marrë një rol të spikatur gjatë asamblesë, Romeu ka folur në media në shumë raste dhe i besohet të merret me biznese të rëndësishme këto ditë.

Nëse ndonjëri kandidon, ata kanë të ngjarë të përballen me konkurrencën nga Victor Font. Pas fushatës “Si al Futur” – “Po për të ardhmen”, Font ishte rivali më i afërt i Laportës gjatë zgjedhjeve të fundit. Siç qëndrojnë gjërat, të dy ka të ngjarë të luftojnë përsëri në 2025. 

(Kosova Sot Online )