Kosova realizon fitoren e parë në Ligën e Kombeve, e mposht Maqedoninë e Veriut

• 27 October 2023 - 16:21

Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e femrave ka shënuar fitoren e parë në Ligën e Kombeve. Dardanet, të premten, në Shkup kanë shënuar fitore në përballje me Maqedoninë e Veriut, me rezultat 2:0, transmeton "Kosova Sot Online".

Kjo ndeshje i takoi xhiros së dytë të Grupit 5 në Ligën C. Të përzgjedhurat e Anneli Andersen e dominuan ndeshjen që nga fillimi dhe krijuan raste të njëpasnjëshme, teksa rezultati u zhbllokua në minutën e 20-të.

Ishte Valentina Limani, e cila me gjuajtje të fortë e të saktë nga rreth 20 metra arriti ta çojë topin në rrjetën e portës së Magdalena Lekovkës për 1:0. Dardanet vazhduan me lojë të mirë edhe në vazhdim të pjesës së parë, e si rrjedhojë arritën të gjejnë edhe golin e dytë. Në minutën e 41-të Kaltrina Biqkaj harkoi nga krahu i djathtë, derisa reagimin e dobët të portieres Lekovska e shfrytëzoi Valentina Metaj, e cila nga afërsia shënoi për 2:0. Edhe në pjesën e dytë futbollistet dardane bënë paraqitje të mirë dhe e administruan epërsinë e pjesës së parë, duke mos i lejuar futbollistet vendase të rrezikojnë portën e Alma Demirit.

Pas kësaj fitoreje Kosova ka 4 pikë dhe kryeson renditjen, aq sa ka edhe Bullgaria në pozitën e dytë. Ndeshjen e radhës Dardanet e zhvillojnë të martën (më 31 tetor) sërish kundër Maqedonisë së Veriut, në stadiumin “Fadil Vokrri” në orën 17:00.