Trajneri i Tottenhamit vendosi formacionin e paparë më parë kundër Chelsea, ‘Ange-ball’ është i çmendur

• 07 November 2023 - 10:03

Trajneri i Tottenham Hotspur, Ange Postecoglou përdori një formacion unik 0-7-1 pasi mbeti me nëntë lojtarë në ndeshjen e së hënës mbrëma kundër Chelseat, transmeton "Kosova Sot Online ".

Stadiumi i Londrës ishte dëshmitar i një derbi kaotik, por brilant të hënën në mbrëmje, teksa VAR-i doli sërish në qendër të vëmendjes në Ligën Premier.

Mikpritësit dukej se po iknin me të pasi Dejan Kulusevski hapi rezultatin brenda gjashtë minutave. Megjithatë, goditja e pamatur e Cristian Romero ndaj Enzo Fernandez brenda zonës e ktheu lojën në kokë. Pasoi një rishikim të gjatë të i VAR-it, mbrojtësit iu dha karton i kuq dhe Cole Palmer barazoi shifrat nga penalltia.

Spurs më pas mbeten me nëntë lojtarë pasi Destiny Udogie u largua gjithashtu me karton të kuq, pasi dy të verdhëve. Por, ajo që ndodhi më pas do të ketë magjepsur tifozët e futbollit në mbarë botën, me skuadrën e Postecoglou që vendosi një formacion 0-7-1 për t’u mbrojtur mirë kundër Bluve. Dukej se po funksiononte deri në minutën e 75-të, kur Nicolas Jackson e dërgoi topin në rrjetë pas një kundërsulmi të shpejtë të Chelseat.

Sulmuesi senegalez më pas shënoi edhe dy gola për t’i siguruar Bluve një fitore 1-4 dhe për të thyer përfundimisht vijën mbrojtëse të Spurs. Rreshtimi i Postecoglou ka befasuar shumëkënd duke u bërë viral në rrjetet sociale.