Kjo është pika e dobët e Arsenalit në këtë sezon, dhe Arteta e di atë

  • S.A /
  • 16 November 2023 - 07:41
Kjo është  pika e dobët e Arsenalit në këtë sezon,  dhe Arteta e di atë

Arsenali tani është vetëm një pikë prapa Manchester Cityt, megjithatë shumë tifozë dhe ekspertë kanë vënë re se fillimi i këtij sezoni nuk ishte aq i mirë sa ai i fundit, transmeton "Kosova Sot Online".

Një arsye, dhe ndoshta më e madhja është mesfusha e Topçinjve. Pavarësisht nënshkrimit të Declan Rice dhe performancës së tij të mahnitshme këtë sezon, mesfusha e sezonit të kaluar dukej më e mirë. Sigurisht, lëndimi i Thomas Partey luajti një rol të madh. Ai u bë shumë i prirur ndaj lëndimeve dhe tani nuk mund të jetë një aset i besueshëm për Gunners.

Me lëndimin e Martin Odegaard, tani mund të shihet se sa e cenueshme mund të jetë mesfusha e Arsenalit, kryesisht për shkak të formës së dobët të Kai Havertz.

Gjermani nuk është ende mjaftueshëm i mirë pasi duhet të përmirësojë aftësinë e tij të presionit dhe shkallën e punës. Mund të shihet se ai ka disa përparime në këtë fushë.

Problemi tjetër është se ku Mikel Arteta kërkon që gjermani të luajë në skuadër. Trajneri spanjoll më herët përmendi se shkathtësia është një nga cilësitë kryesore që ka Kai Havertz dhe madje shtoi se dëshiron që Kai të luajë rolin e Xhakës. Megjithatë, tani për tani, duket se ai po mundohet ta bëjë këtë.

Nën Mikel Artetën, Xhaka u rishpik si një mesfushor më sulmues dhe iu dha më shumë liri për të ecur përpara dhe për të kontribuar në sulmin e Arsenalit. Ai ishte gjithashtu përgjegjës për lidhjen e mesfushës dhe sulmit dhe ofrimin e kreativitetit për shokët e tij të skuadrës. Rice nuk mund ta luajë këtë rol sepse ai ka cilësi të rëndësishme mbrojtëse që i duhen Arsenalit në ndeshjet me kundërshtarë të fortë.

Jorginho, i cili kryesisht luan si një lojtar i thellë, është një tjetër luftëtar. Italiani është i shkëlqyer në menaxhimin e ritmit të lojës, por ndonjëherë bën gabime të mëdha, si në ndeshjen me Tottenhamin. Arteta madje përdori Odegaard në këtë pozicion në vend të Jorginhos në disa ndeshje, duke lejuar Havertz të luante një rol më sulmues, por deri më tani pa rezultat.

Pra, për momentin, vetëm Arteta e di se çfarë roli dëshiron të luajë Havertz. Ajo që është e qartë është se Kai nuk mund të operojë aq mirë sa Xhaka dhe gjithashtu duhet të punojë për të metat e tij. E njëjta gjë vlen edhe për Jorginhon, pasi është e qartë se të dy po e mbajnë prapa mesfushën e Arsenalit. 

(Kosova Sot Online )