Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

  • S.A /
  • 30 November 2023 - 08:56
Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

Një vrull para përfundimit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, Barcelona fitoi fazën eliminatore me fitoren 2-1 ndaj Portos, por skuadra e drejtuar nga trajneri Xavi Hernandez befasoi shumë tifozë të klubit të famshëm katalanas,  transmeton "Kosova Sot Online".

Gjegjësisht, Xavi nga minuta e parë futi në fushë kundër Portos skuadrën e mëposhtme: Pena – Kounde, Araújo, Martinez, Cancelo – De Jong, Gündoğan, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Joao Felix. 

Me pak fjalë, nuk kishte asnjë katalanas në ekip apo një lojtar të lindur në shkollën e futbollit La Masia të Barcelonës. Ndodhi diçka që ishte praktikisht e paimagjinueshme deri dje.

Hera e fundit që Barça luajti pa lojtarë katalanas në formacionin startues ishte më 23 prill 2002, kur Blaugranasit filluan ndeshjen kundër Real Madridit në formacionin e mëposhtëm: Bonano – Reiziger, Abelardo, Frank de Boer, Motta – Rochemback. , Coco, Luis Enrique – Overmars , Kluivert, Saviola.

Sa i përket mungesës së lojtarëve nga shkolla e famshme La Masia, deri dje kishte ndodhur dy herë që nga viti 2002 – herën e parë më 6 prill të atij viti kur një skuadër e ngjashme me atë kundër Realit luajti kundër Athletic Bilbaos, me shtimin që ishin Christanval dhe Rivalda në vend të De Boer dhe Kluivert, dhe herën e dytë më 17 prill 2018 kur Barcelona luajti kundër Celta dhe filloi me këtë formacion: Ter Stegen – Semedo, Yerry Mina, Vermaelen, Digne – Gomes, Paulinho, Coutinho, Denis Suarez. – Alcácer dhe Dembele. 

(Kosova Sot Online )