Owen zgjedh formacionin titullar të Anglisë për Euro 2024, habit të gjithë duke lënë jashtë yllin e madh

  • S.A /
  • 24 May 2024 - 15:36
Owen zgjedh formacionin titullar të Anglisë për Euro 2024, habit të gjithë duke lënë jashtë yllin e madh

Michael Owen ka lënë jashtë një nga lojtarët më të vlerësuar në Ligën Premier këtë sezon, pasi ai zgjodhi 11-tën e tij startuese të Anglisë për Euro 2024, transmeton "Kosova Sot Online".

Ish-sulmuesi i Anglisë, i cili shënoi 40 gola në 89 paraqitje për Tre Luanët, iu dha detyra e pashmangshme për të zgjedhur një formacion titullar për turneun e kësaj vere.

Ashtu si shumë prej nesh që shikonin në shtëpi, Owen shkoi me Jordan Pickford në portë përpara se të zgjidhte Kyle Walker, Luke Shaw, Harry Maguire dhe John Stones në katërshen mbrojtëse.Declan Rice, një tjetër zgjedhje e njohur, gjithashtu u shfaq në mesfushë së bashku me Phil Foden dhe Jude Bellingham, por ishte linja e tij e sulmit që ngjalli më shumë debat në internet.

Sulmuesi anësor i Arsenalit, Bukayo Saka, i cili ishte njëri nga më të vlerësuarit e këtij sezoni është lënë jashtë nga Owen që ka vendosur Cole Palmer dhe Anthony Gordon para tij.

“Duhet të gjej një vend për Cole Palmer. Unë do ta vendos atë si krahun tim të djathtë dhe Anthony Gordon si krahun tim të majtë. Gjithashtu do të zgjidhja Harry Kane në qendër”, ka thënë fillimisht Owen.

(Kosova Sot Online )