Finalja e Kupës së Gjermanisë: FC Kaiserslautern - Bayern Leverkusen

  • S.A /
  • 25 May 2024 - 16:22
Finalja e Kupës së Gjermanisë: FC Kaiserslautern - Bayern Leverkusen

Bayern Leverkusen do të jetë ende një kandidat për të fituar Kupën Kombëtare të Gjermanisë, pavarësisht humbjes së mjerueshme 0-3 nga Atalanta në finalen e Europa League, transmeton "Kosova Sot Online ".

Kundërshtari i tyre është FC Kaiserslautern – skuadra në vendin e 13-të të Kategorisë së dytë Ggermane. Megjithatë, Kaiserslautern kishte ende një sezon të jashtëzakonshëm në arenën e Kupës Kombëtare, duke mundur Koln dhe Hertha Berlin.

Kaiserslautern do të përpiqet të përfitojë nga kjo mundësi për të krijuar një surprizë. Sa i përket skuadrës së trajnerit Xabi Alonso, ata do të rifitojnë shpirtin për të siguruar një titull të dyfishtë në Gjermani.

Pavarësisht se mori një karton të kuq në raundin e fundit të sezonit 2. Bundesliga për sjellje të dhunshme, mbrojtësi i Kaiserslautern, Almamy Toure do të pezullohet vetëm në kampionatin kombëtar, ai mund të shfaqet sërish kur përballet me Bayer Leverkusen.

Megjithatë, golashënuesi më i mirë Ragnar Ache – i cili ka shënuar 16 gola në divizionin e dytë gjerman këtë sezon – aktualisht ka probleme me tendinën e tij të Akilit. Jan Elvedi ka pësuar një dëmtim në viç.

Ben Zolinski, Hendrick Zuck dhe Julian Niehues janë të munguar për një kohë të gjatë.

Nga ana e Leverkusenit, ata u larguan nga Dublini pa asnjë lëndim. Florian Wirtz u rikuperua nga lëndimi dhe luajti 81 minuta në finalen e fundit.

Formacioni I mundshem:

FC Kaiserslautern (4-2-3-1): Krahl (GK); Puchacz, Tomiak, Toure, Klement; Raschi, Soldo; Redondo, Ritter, Zimmer; Ache

Bayer Leverkusen (3-4-2-1): Kovar (GK); Kossounou, Tah, Tapsoba; Frimpong, Xhaka, Andrich, Grimaldo; Hofmann, Wirtz; Boniface.

(Kosova Sot Online )