UEFA gjobiti Federatën Kroate të Futbollit me afër 88 mijë euro

  • S.A /
  • 19 June 2024 - 11:25
UEFA gjobiti Federatën Kroate të Futbollit me afër 88 mijë euro

Organi disiplinor i UEFA-s mori vendim për të ndëshkuar Federatën Kroate të Futbollit (HNS) për sjelljen e disa tifozëve në ndeshjen e xhiros së parë të Grupit B të Kampionatit Evropian UEFA midis Spanjës dhe Kroacisë, e cila u luajt në Berlin më 15 qershor, transmeton "Kosova Sot Online ".

Pas kallëzimit disiplinor, HNS është shprehur për incidentet e përmendura, ndërsa organi disiplinor i UEFA-s në seancën e djeshme ka marrë vendim për gjobë të lartë.

HNS u gjobit me 63,875 euro për hedhjen e gotave plastike nga tifozët dhe 24,000 euro për ndezjen e pishtarëve, pra gjithsej 87,875 euro, sipas faqes zyrtare të HNS.

Federata Kroate e Futbollit, në përputhje me procedurën, do të kërkojë shpjegimin e vendimit, pas së cilës do të merret vendim për ankesë të mundshme kundër këtij vendimi.

“HNS dëshiron gjithashtu të falënderojë numrin rekord të tifozëve që brohoritën ekipin kroat të futbollit në një ndeshje, për mbështetjen e tyre të patëmetë dhe brohoritjet pa asnjë formë racizmi apo diskriminimi. Ne kërkojmë nga tifozët që të përmbahen nga gjuajtja e objekteve dhe ndezja e pishtarëve. në ndeshjet në vijim, aq e madhe atmosfera nuk do të errësohej nga ndëshkime të tilla”, kanë kërkuar nga HNS.

(Kosova Sot Online )