Beyonce bën histori në Grammy

  • G.G /
  • 15 mars 2021 - 09:51
Beyonce bën histori në Grammy

Beyonce ka vendosur një rekord të ri në Grammy Awards me fitoren e saj të 28-të.

Ylli i muzikës është tashmë femra më e shpërblyer në historinë e Grammy-t, duke kaluar këngëtaren Alison Krasuss.

“Jam shumë e nderuar dhe e ngazëllyer,” tha ajo ndërsa pranoi trofeun e saj për performancën më të mirë të R&B.

Taylor Swift gjithashtu bëri histori gjatë ceremonisë e çmimeve, duke u bërë artistja e parë femër që ka fituar albumin e vitit tre herë.

Vetëm tre artistë të tjerë kanë fituar çmimin albumi i vitit tri herë: Frank Sinatra, Paul Simon dhe Stevie Wonder.

Beyonce tani është barazuar me 28 çmime Grammy të super-producentit Quincy Jones.

Vetëm dirigjenti klasik Sir Georg Solti ka më shumë, 31 çmime.

Beyonce gjithashtu ishte pjesë e një momenti tjetër historik, kur Megan The Stallion u bë artistja e parë femër që fitoi çmimin e këngës më të mirë rap.

Black Parade nuk ishte kënga e vetme fituese e çmimeve që pasqyroi lëvizjen Black Lives Matter: Këngëtari R&B HER fitoi këngën e vitit për ” Can’t Breathe”, e cila citon fjalët e fundit të George Floyd.

Duke fituar çmimin HER tha se ajo kurrë nuk e kishte imagjinuar që frika dhe dhimbja do të ktheheshin në ndikim.

“Kjo është arsyeja që unë shkruaj muzikë dhe jam shumë mirënjohëse,” tha ajo.

Këngëtarja, emri i vërtetës i së cilës është është Gabriella Wilson, u shoqërua nga bashkë-shkrimtarja e saj Tiara Thomas dhe ajo kujtoi se si ato kishin shkruar “Unë nuk mund të marr frymë “mbi FaceTime” verën e kaluar.

“Këtë këngë e kam regjistruar vetë në dhomën time të gjumit në shtëpinë e mamit tim,” tha ajo. “Dhe unë dua të falënderoj babanë tim, ai qau kur unë shkrova këngën dhe unë e luajta atë. Ai ishte personi i parë për të cilin kam luajtur.”

(Kosova Sot Online)