E trishtë! Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit të njohur shqiptar

  • G.G /
  • 09 nëntor 2020 - 08:12
E trishtë! Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit të njohur shqiptar

Koronavirusi i ka marrë jetën shkrimtarit të njohur nga Elbasani, Dhimo Tarusha. Ai ka ndërruar jetë mbrëmjen e sotme dhe është mësuar se Tarusha ishte i shtruar prej disa ditësh në spital, për shkak të infektimet me Covid 19.

Vajza e tij i ka dedikuar shkrimtarit të ndjerë disa fjalë shumë prekëse në rrjete sociale.

“Më këpute krahët o ba… Pse me le kaq herët.. Nuk te erdhi keq per mua e Benin.. Ma copetove shpirtin.. U ngjite lart u bere engjell, zoti te donte prane o babi shpirt, o babi xhan. Ti ishe forca ime, ishe muza ime, ishe buzeqeshja ime… Te qofte dheu i lehte, o krenaria ime!”, shkruan vajza e tij

Dhimo Tarusha u lind e u rrit neë njeë mjedis vllah neë Ersekeë meë 28 dhjetor 1947, më pas fëmijërinë dhe gjithë jetën e tij e kaloi në qytetin e Elbasanit. Ai ishte autor i 20 librave neë dy zhanre: neë novela dhe neë romane. Krahas keësaj peërfshin neë krijimtarineë e tij edhe fusheën e monografive letrare dhe jeteëshkrimeve peër personazhe teë shquar teë komunitetit vllah e meë gjereë.

(Kosova Sot Online)