Vdes aktori i njohur shqiptar Xhevat Qorraj

  • A.P /
  • 23 August 2023 - 15:09
Vdes aktori i njohur shqiptar Xhevat Qorraj

Ka ndërruar jetë në moshën 76 vjeçare aktori i njohur shqiptar, Xhevat Qorraj, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Lajmi është bërë i ditur përmes rrjeteve sociale nga Betim Qorraj me anë të një postimi të shpërndarë në Facebook.“I përjetshën qoftë kujtimi për ju! Lamtumirë Xhevat Qorraj”, thuhet në postim.

Xhevati ka lindur në vitin 1947 në fshatin Carrabreg të Deçanit.

Ai është i njohur më shumë për filmat: “3 dritare dhe një varje”, “Eternally Child” dhe “Memory”.

I njëjti së fundmi ka marrë pjesë edhe në serialin “Rrushe”, në rolin e Farukut.

Qorraj vlen të ceket se i takon gjeneratës së parë të aktorëve kosovarë.

Ai gjithashtu nga viti 1972 është punësuar si aktor në Teatrin Kombëtar të Kosovës, dikur Teatri Popullor Krahinor, gjersa ka të realizuara 60 role në kinematografi dhe teatër.

(Kosova Sot Online)