Mahmut Ferati i pari këngëtar që iu këndoj 'Maturantëve' 

  • A.P /
  • 20 May 2024 - 16:00
Mahmut Ferati i pari këngëtar që iu këndoj 'Maturantëve' 

Shumë vite më parë, këngëtari i njohur Mahmut Ferati kishte publikuar këngën "Maturantë", e cila u bë himn për nxënësit e që u bë lejmotiv që edhe këngë të tjera me tematikë të njejtë të publikoheshin, shkruan gazeta "Kosova Sot Online".

 

Në një intervistë për gazetën "Kosova Sot", Mahmut Ferati kishte deklaruar "Kam bërë përpjekje që ti përfshijë të gjitha temat në repertuarin tim muzikor, mirëpo kënga e "Maturantëve", është këngë që bartet nga gjenerata në gjeneratë. Duke qenë pjesë e procesit mësimor dhe angazhimit tim me maturantë, ajo frymon gjithmonë dhe nuk harrohet".

Në vijim mund ta dëgjoni ripërpunimin e këngës "Maturant" nga Mahmut Ferati.

(Kosova Sot Online)