Ju tregoj unë se kush duhet të jetë president i Kosovës...!?

Ju tregoj unë se kush duhet të jetë president i Kosovës...!?
Ju tregoj unë se kush duhet të jetë president i Kosovës...!?

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 17 August 2020 - 10:40

-Kosova nuk duhet te bej gabimin e dytë që kurrën e kurrës nuk do ta na fal historia kombëtare. Jam i hapur ne polemike dhe do t´iu përgjigjem atyre kryebanditëve të bandave politike (që dikush i quan kryetar partie), kam për të zbardhur një nga një të gjitha të zezat e tyre akoma të pa zbuluara dhe këtë do ta bëjë vetëm për interesin e lexuesit dhe popullit. Ndërkaq, për këta krye banditë vlenë kjo:

Shkrimtari i madh rus Dostojevski i këshillonte njerëzit që i janë nisur një rruge, të mos gjuajnë me gurë çdo qen që leh në ´ta, sepse vonohen. 

 Populli im i dashur, vendosa t´iu drejtohem Juve me kete leter publike sepse per Kosoven po fryen veriu i sertë, ndaj, u detyrova t´ia shpalos mendimin tim. Kam thene publikisht shpeshhere se Kosoven mjerisht pa meritueshem qe nga paslufta e kane kapur krye banditet,kryemafiozet,krye hajnat dhe kryevagabondet e kanaleve te nentokes te lidhur me krimin.

Kjo bande kryebanditesh dhe kryelehaqenesh, u treguan aq te papergjegjshem dhe te pashpirt,qe nga pas lufta e deri me sot se nuk kishin qellimin per zhvillimin e vendit,per permiresimin e kushteve te qytetarit qe te mos kap strajcen e krahut dhe te leshoj vendin, nuk kishin qellim qe te zhvillojn ekonomine dhe te krijojn vende te lira te punes, kjo bande banditesh te udheheque nga KRYE BANDITET, nuk  bene asgje per permiresimin e arsimit,shkences kultures, shendetesise,por qellimi i tyre ishte qe te formojn rrjetin taman si te marimanges dhe te kapin shtetin dhe pastaj te vjedhin deri ne palce.

Pra, u deshmua hapur se u kapen me ish gjakun titist, afruan afer vetes, ish-spiunet me te rrezikshem qe ish-Jugosllavia e qenit plak Titos, zbarkoi ne Ballkan, 2200 spiune dhe ate 720 me te rrezikshimit i zbarkoi ne Kosove dhe pikerisht keta kryebandite te bandave politike i afruan kete kope afijesh dhe larguan te gjithe ata atdhetaret qe kishin tradita te moçme patriotike. Kjo bande banditesh e krye banditesh e kapen shtetin dhe formuan  nje sistem te kalbur gjyqesor, te ardhur nga gjaku i Serbosllavise dhe u degdisen ne Prishtine dhe gjithandej. Kete e benë qellimisht dhe i´a zune bishtin nder vege qe te bejne Kosoven pifti duke vjedhur dhe qe te mos i trazoj askush dhe keta qyqar,mjeran qe grate e tyre mendojn se kane burra ne shtrate ne fakte kishin qen me dy kembe, nuk guxuan te bejn as gek e as mek.

Shih per kete, u be nje grup mafiozesh duke formuar klane mafioze te sojit te Pablo Eskobarit, Sicilise, asaj te Zemunpoljes dhe keta kryeqyp u lidhen me mafio-oligarket si ate me banden serbiane devolli,me harambashin dhe kumbaren e Sreten dhe Dragoljubit te kariqve qe kishin formuar organizaten terreroriste kunder Kosoves "Snaga Srbija", u lidhen me torongopin,gjysemanalfabetin,pro serbin dhe prorusin,Behgjet Pacolli,mikun e Slobodan Millosheviqit, qe e tha publikisht ky koçe kandari keshtu:"KOSOVO NE MOZE BEZ SRBIJE(KOSOVA nuk mundet pa Serbin)". Neper gjykate si ne baze se ne qytetet tjera i vune gjakzinjt dhe qimzinjt qe kishin denuar shqiptaret me procese politike, gjakun e Rrahman zezes, qe ne historine shqiptare hyri si epoka e Rrahmanzinjve.Perse i afruan keta spiunë keta kryebandite te bandave politike? Sepse  i vidhnin deri ne palce nga grazhdi i tere,lidhjet me Serbine dhe se punetortet e ketyre argateve serbian u vyenin votat,per asgje tjeter mos i besoni ketyre lehaqenve!?

Kjo kope kryebanditesh ne fillim morren vendim qe te vriten spiunet e tradhtaret e kombit dhe ky vendim u muarrë ne Likoc te Drenices dhe merreni me mend ,me vone pikerisht, keta kryebandite te bandave politike dhe kryebandite te majave te shtetit, qe ishin denuar me vdekje i bene keshilltar,ambasadore dhe ne shume pozita te larta. ky grup banditesh pikerisht u lidhen me ata qe i kane rene kambanave te mortit kunder Kosoves,kunder kombit,ata qe degjonin edhe frymarrjen e atdhetareve, por këtë  shqipfoles denonin shqiptaret per nje kenge shqipe,per flamur dhe duke i etiketuar si me zi si nacionalist,shoveniste... si llavë ujqerish i´u tuirren Kosoves per ta vjedhur dhe keta qen dhe langonj me dy kembe qe para lufte nuk kishin as breke,as rryp pantullonash pas luftes u bene super milionere dhe siguruan pasuri jo me pak se 20-30 breza dhe jo vetem kaq, ndertuan edhe pishina,fjalen e kam per burra kurvash qe hiqen si CUB,por per interesa te tyre personale dhe karrieriste per interesa te Serbise fashiste falen shume gje, e sollen "ZAJEDNICEN", i falen bakshish jo me pak se tete mije hektare toke,jane ne pazare akoma per te shitur toka tjera Serbise fashiste,toka qe u mbrojten me gjak dhe qe na la i madhi zot hise.

Hane dreka e darka me gjaksoret dhe pushkaxhinjt serbiane, harruan masakrat, harruan dhunimet,harruan plackitjet, harruan qe keta gjaksor me sakice e hanxhar prene femije  dhe me koka te tyre kafkat bene dekorime neper kafene serbiane, harruan deshmoret e kombit, ata qe mbeten sakat duke i lene gjymtyret per kete vend nuk kishin as para per buken e gojes, e as per ilaçe dhe jo me pak se 50 ushtare te UÇK-es bene vetevrasje..Perse, po ju pyes juve,qe me para haram dhe hajni, keto rrospi tuaja kane ne trup jo me pak veshje se 20 mije euro,ora dore 20  mije çanta dore 7500,çIzme all te kuqe si te pufave 400-500 euro dhe...nderkaq, ish ushtaret e UÇK- e zgjodhen terkuzen per t´i dhene fund jetes ne tra dhe ju Keni guxim te permendni edhe Ushtrine Çlirimtare. ka shume sosh qe pyesin? mire more, po luftove,por çka i morre t´i bandite kesaj toke. I morre toka pa tapi, qe nuk ta kishte lene baba, ndertove shtepi 1 milion euro, veture per veti dhe veture per rrospine 100 mije euro. Mos, more kryebandite e ta shkerdhefte tej e pertej. Te me falin lexuesit per kete shprehje,jo qe i kam humbur elementet e kultures shqiptare,por, po e perserise se ja shkerdhefte i Madhi Zot tej e pertej...

Te mos flas per punesimet dhe t´i zbardhim nje nga nje per keta kryebandite te bandave politike dhe te gjitha ata krye bandite te veshur me xhaketen e shtetit...!

Kjo kope hajnash qe rrahin gjoks per UÇK-EN si bene kete pasuri,keta burra kurvash si erdhen nga vendet qe as dreci i mallkuar nuk bene ve dhe deri dje i kane kullutur dhite neper skerka, sapunin e hanin per djath, mishin e qengjit nuk e dallonin nga mishi i qenit dhe keta te marrin pushtetin. Ju futen pazareve bashke me serbianet, kumbara i tyre ishte shkerdhata serbiane Baton Fazli Haxhiu, qe ne Serbi njihet si Bato Haxhiq,spiun i UDB-es serbe me libreze zyrtare qe nga viti 1990,kelysh i kryeudbashit serbian, Jovica Stanishiq. Keta qen qe e kapen pushtetin dolen nga hiri qe u be zezenaja e Kosoves dhe kurre nuk ju ndane pazareve per pushtet dhe me pas vraponin pas hajnise si korbat pas kufoma te vdekura dhe si zagaret dhe langonjt pas kermave dhe mercinave.

Per te mashtruar popullin keta krye lehaqen kane lehur si ata qente pas henes, jane shar në none e ne bab dhe jo vetem kaq,por jane sharë ne gra shtrati edhe ate tej e pertej dhe merreni me mend edhe pse jane sharne rrenje e ne dege,kur vinte puna per te kapur pushtetin dhe per te ndare hisen e pasurise u zgerdhiheshin si qent Ace Jovanoviqit dhe si ato kurvat kur presin te semafori per hamshor dhe ate per mullar te sojit nga Kongo. Perse e morrea si yrrnek nga Konko lexo ne thelle per kete marifet.

Per te mos i ra me tej muhabetit rrotull, dua t´i drejtohem popullit tim qe te mos I votoj keta kryepandite,keta poterexhi,keta pazarexhi,keta kryehajna,keta matrapaz sepse vetem te zeza do t´i sjellin shtetit,kombit dhe qytetarit. Eshte deshmuar se keta krye lehaqen perpos qe bashkepunonin me gjaksoret u lidhen edhe me kopilat e Titos,bishtat e UDB-es serbe, tradhtaret e kombit qe quhet LDK. Dhe, merreni me mend qe Kosova erdhi ne ate derexhe qe te fol edhe kopili i kopilave te gjakut titist,Isa Mustafa,ky derdimemn qe i sherbeu qenit plak Titos,Slobodan Milloesheviqit, Rrahman Morines, Hajni i diaspores. A e dini ju se ky derri plak, Isa Mustafa, ne cdo tre rreshta shante shqiptaret, per te kuptuar me mire kerkoni ne google dhe shkruani vetem keshtu:Reshat Badallaj-Isa Mustafa dhe do lexoni 1100 fakte.

Kush do te duhej presidenti i Kosoves?

Populli im i dashur,

Shikoni te paftyret,idiotet shkuar idioteve, kryehajnave qe jane aq te pashpirt, filluan te bejne pazare se kush duhet te kanditoj per president te vendit. Personalisht dhe publikisht e them se Kosova mjafte duroi me keta kryehajna,kryebandite,kryekriminel dhe burra kurvash.Mjafte me, ju qelbesira,mjafte me rrena se na mashtruat,na tradhtuat,na plaçitet deri ne palce e haram e paçI! Mjafte me kryevagabonde qe nuk keni turp dhe meshire per kete popull. Ju langonj vetem keni lehur dhe keni kafshuar hajnisht Kosoven deri kur e zbrazet, ju shkerdhata cakruat gota dhe keni lehur :"urime vizat!", ku jane more zagare shkuar zagarve, Ju qen i keni ra me gershere hartash per te sakatosur edhe me shume Kosoven, keni lehur kinse e mbroni dhe kur erdhi puna, ju burra kurvash e shitet si plaçke pazari. Po, a dini ju more zuzare shkuar zuzareve qe per ju edhe shtate kubure jane pak per t´ia derdhur viqirin dhe per t´iu bere pershesh...

Ne qofte se, fillojn me tutje pazaret keta burra kurvash publikisht e them dhe jam i gatshem te pergjigjem penalisht: Populli duhet te ngritet qofte edhe me arme kunder ketyre kryebanditeve qe shkatrrojn kosoven,qe e shesin dhe e vjedhin dhe e lene popullin ne fukarallek qe ka prekur mish e asht dhe pike.jashte kosoves kjo bande banditesh qe kurre nuk fituan  nga populli por vetem me pazare te pista.Cili kryetar shteti,kryeparlementar ose kryeminister i vendit u zgjodhë pa pazare? Cili, flisni qen bir qena!? Cila bande hajnash qe ju po i thoni qeveri e perfundoi mandatin deri ne fund dhe perse jo? Flisni ju shkerdhata dhe qelbesira!? Eh, krejt ne fund fare, Afrikanet e zgjodhen Nelson Mandelen, i burgosur politik, kryetar shteti.

Ne si popull nuk u ngritem kunder kryebanditeve qe u zgjodhen me pazare te pista. Nuk e respektuam dhe nuk e çmuam "Mandelen e Evropes", Simbolin e Rezistences shqiptare,Adem Demaçin, perse e paska fyer nje titist, e paska fyer nje PIJANES, e paska fyere nje qyqar qe UÇK-en e quante dore e zgjatur e Arkanit,Sheshelit, e fistekut e filanit. Dhe, kjo kope tradhtaresh qe i kishin sherbyer UDB-ES serbiane falas, nuk morren pjese edhe ne vorrim dhe, ketu mendoni se ne cfare gjendje kemi ardhur, qe qentë e deridjeshem qe nder dej u buron gjaku i Serbosllavise qe quhet LDK- te fyej Adem Demaçin,mjerisht kesaj kopje me gjak serbi, ju bashkua edhe nje ish i burgosur politik qe kur vdiq, e varrosin si nje qen dhe langua te Gjorgjeviqit.

A nuk eshte turp i turpit kjo, a do te na falin brezat e e ardhshem. Do te na mallkoj historia! Kur jemi te ky qeni dhe langoi,spiuni i burgjeve kunder te burgusrve politike, me kishte akuzuar mua dhe Adem Demaçin se kemi gishte ne vrasjen e Ahmet Krasniqit, merreni me mend deri ku shkoi ky qeni dhe langoi shqipfoles e spiuni u burgjeve. Thash, u varros si nje qen dhe tani vetem qente po i´a vizitojn varrin dhe po ia pesh…,se fati i kesaj kopeje shkerdhatash eshte i shkruar keshtu. Pra, u koritem me Simbolin kombetar, Adem Demaçin! Une, personalisht Jo sepse kisha shkruar sa ishte gjalle se baca i madh duhet te jete kryetar i Kosoves,mirepo, keta shkerdhata, keta cuba, keta qelbesira nuk i´ a dhane rastin.Turp,turp,turp...!

Ne kete kohe pazaresh jane futur nje bande mafiozesh, nje bande kryehajnash e krye banditesh dhe deshorojn per interesa te tyre te zgjedhin kryetar te Kosoves, langonjt qe deri tani e kane vjedhur shtetin,qytetarin deri ne palce,qente qe bashkepunojn me Aleksander Vuqiqin,Ivica Daciqin, nipat e Drazh Mihajlit,ata te Radojqiqit,ata kopila te qenit plak Titos dhe kurren ekurres nuk duhet lejuar keta gjakzinj,keta cuba dhe keta kryehajna.E tere Kosova duhet te ngritet ne kembe kunder ketyre poterexhive,ketyre pazarexhive qe e japin jo vetem Kosoven per fotele,por e japin edhe gruan e shtratit! Mjafte me burra kurvash se kurre nuk fituat meritueshem po vetem me pazare,shume te paftyre jeni, bisht qeni keni per te mbetur tere jeten...!

Tani, ne duhet t´ia veme gishtin kokes dhe per president te vendit duhet te zgjedhim Murat Jasharin! Ta respektojm kete konak qe ne po e gezojm Lirine. Shume gjak bre burra u derdhen nga keto themele, i gjithe livadhi i tyre u mbush me varre per kete dite se sa per ata te gjakut titist per 700 vjete nuk do te vinte liria. E di se ka nga ata gjakzinj,nga ata qelbesira,nga krye hajnat,kryebanditet dhe ata te gjakut te kopilave te Titos, do te thote se nuk ka aftesi!- Mire,por, keta krye qypa çfare aftesia treguan pos hajnise. Çfare?

te mos i mbesim borxh kesaj familje,sepse do te na mallkoje historia. Murati i kesaj familje kombetare nuk do t´i sherbej ketyre bandave dhe ketyre kryebanditeve, Murati do te jete ne sherbim te vendit dhe qytetarit. Keta qen dhe langonj te kesaj bande politike do te fusin per te ndersyer te tjeret dhe a i keni pare se si ata kurvat shkojn per Bajram ne konakun e tyre dhe dalin ne fotografi. Nuk shiten keto pallavra ore qelbesira. Kjo familje Gjithkombetare duhet nderuar per jete e mot! Dhe, shtrohet pyetje tjeter:Ne qofte se, nuk pranon ky burri i kesaj familje do te duhej te zgjedhet dikush nga Akadermia e Kosoves, por, assesi puthadore dhe sahanlepires qe i kane sherbyer kryebanditeve te ketyre bandave politike, por njeri qe i sherben popullit paanshem. Me besoni se po te propozohet dikush nga keto banda politike nuk do te kene sukses fare, sepse, eshte ay inati  i "KAURRIT" dhe do te fillojn pazaret e pista si gjithmone, me keto banda politike qe i ka dalur boja. Duhet te zgjedhim kryetar shteti nje burre atdhetare qe te punoj per Kosoven,qytetarin dhe Per bashkimin kombetar dhe jo si kesi soj tradhtaresh,hajnash, qe do te vdesin me marre te zeze dhe me damken e tradhtise qe dora e mallkimit do tí ndjek pas kudo qe te shkojn.... Kaq kesaj radhe nga une, Reshat badallaj-zhuriani,Zhur, krahina e Lumes, Republika e Shqiperise.

 Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".