Amaneti i “Kasapit”: Ruajeni “Republika Srpskan”, unë s’vlej më,kështu i tha djalit të tij,Darkos,Ratko Mlladiq?!

Amaneti i “Kasapit”: Ruajeni “Republika Srpskan”, unë s’vlej më,kështu i tha djalit të tij,Darkos,Ratko Mlladiq?!
Amaneti i “Kasapit”: Ruajeni “Republika Srpskan”, unë s’vlej më,kështu i tha djalit të tij,Darkos,Ratko Mlladiq?!

Ragip Guraziu

  • 09 qershor 2021 - 12:14

Shkruan: Ragip Guraziu

Djali i Ratko Mlladiq, Darko Mlladiq, ka treguar disa nga fjalët që ia ka thënë babai i tij pasi i është rikonfirmuar se do të mbesë në burg përjetësisht për shkak të krimeve dhe gjenocidit të kryer në luftën e Bosnjës.çka duhet bëjë më,më zi,Presidenti serb,Aleksandër Vuçiq,për të kuptuar ndërkombëtarët,se,asnjë tjetër,veqse një kriminel dhe bashkëpunëtorë, I Sllobodan Millosheviqit Kasapit të Ballkanit, Mlladiqit, që morri tani dënimin e merituar,që përveq serbe,këtij dënimi me burg të perjetshëm,iu gëzuan e gjithë Bota.

Kryeçetniku i Serbisë, Alskesandër Vuçiq këto ditë është shumë i shqetësuar, sepse sot me 8 qershor 2021 Trubunali i Hagës për ish-Jugosllavinë do të jepë një ndër vërdiktet, dënimin më të rëndë ç’prej se është themeluar për ti denuar akteret e krimeve monstruoze në të gjitha luftërat e ish-jugosllavisë, e sidomos krimet në Bosnje e Hercegovinë, ku nën komanden e kasapit të ballkanit Sllobodan Millosheviq, kryebanditë, monstrumi gjenerali Ratko Mlladiq bënte masakra në popullsinë boshnjake ne Bosnjë e Hercegovinë.

Vuçiqi ankohet për drejtësi selektive nga Tribunali i Hagës pas Mlladiqit, e përmend Haradinajn

Vuçiqi ankohet për drejtësi selektive nga Tribunali i Hagës pas Mlladiqit, e përmend Haradinajn

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka vlerësuar se me dënimin e përjetshëm që ka marrë sot krimineli Ratko Mlladiq nga Tribunali i Hagës, nuk është gjykuar as Serbia e as populli serb, derisa e ka konsideruar të padrejtë gjykimin e kryetarit të AAK’së, Ramush Haradinaj.

Në një fjalim në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Vuçiq ftoi serbët të ngrenë kokën lart.

“Nuk janë gjykuar pjesëtarët e popujve tjerë, me gjithë normat ndërkombëtare të drejtësisë. Serbët janë dënuar me gjithsej 1.138 vjet burgim dhe me tetë burgime të përjetshme. Në të njëjtën kohë, Gjykata e Hagës nuk ka gjykuar asnjë kroat për krimet”, ka deklaruar ai.

“Prokurorët me qëllim kanë zgjedhur Ante Gotovinën, Naser Oriqin e Ramush Haradinajn. Të gjithë janë dënuar pos Haradinajt. Por në shkallën e dytë me vendime misterioze janë liruar. Të gjithë dëshmitarët kundër Haradinajt janë vrarë ose vetëvrarë ”, ka deklaruar ai.

“Kam një porosi për popullin tonë: Mbani kokën lart, as Serbia e as serbët nuk po gjykohen për asgjë”, ka thënë ndër të tjera i pari i Serbisë.

Edhe Vuçiqi i duhet Hagës,dhe ta kete fatin e Mlladiqit,dhe serbeve tjer

Me urretje ndaj shqiptarëve, që nuk po mundet të përbahet, një politikë shofeniste, nuk është politikikanë,derisa vetë serbët po thonë se Vuçiq nuk është president i gjithë serbëve,derisa udhëheq me strukturat çetnike si pasardhës i Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, falë tij një politike gjenocidjale përdori, përveç ndaj shqiptarëve, por edhe gjithë popullit Jugosllav të asaj kohe dhe inicioi luftën e viteve 1991 me Slloveni, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë, për të ardhur deri te Lufta e UÇK-së 1998-99,ku Kosova nga kjo luftë fitoi pavarësinë e saj, Kushtetutën e saj dhe u lirua njëherë e përgjithmonë nga thundrrat çetnike sllave, të Drazha Mihajlloviqit, Rankoviqit, dhe së fundit Sllobodan Millosheviqit.

Kur qytetarët serb dhe të tjerët në veriun e Mitrovicës u binden se ata po i udhëheqin, Lista Serbe, të dirigjuar nga Vuçiqi e Daçiqi, bashkëpunëtorët e Sllobodan Millosheviqit.

Kush është Aleksandër Vuçiç, politikani që sundon Serbinë.

Vuçiq ishte lideri i preferuar i kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila nuk kishte ngurruar ta mbështeste edhe në zgjedhjet presidenciale të mbajtura në Serbi.

Donald Tusk e kishte quajtur në një takim të mbajtur para një jave politikën serbe si “po aq kreative sa ishte edhe Nikolla Teslla në shkencë”. Një deklaratë mjaft shqetësuese për Kosovën që nuk ka idenë më të vogël sesi t’i dalë përballë këtij kreativiteti e që së fundi po përpiqet të unifikojë spektrin politik kundër Vuçiqit.

Me të vërtet; Por kush është Vuçiçi?

Ai është një 49 vjeçar që sundon me dorë të hekurt në Serbi. Popullariteti i tij është në rritje, ndërkohë që opozitarizmi kundër tij është thuaj qesharak. Vuçiqi ka kërkuar ‘dialog të brendshëm për Kosovën’ por i cili nga vetë serbët po interpretohet si ‘monolog’. Sidoqoftë, në letrën që ai shkroi para një viti, paraqiti shenja të qarta përparimi duke iu kërkuar serbëve që të pranonin realitetin e ri.

Ai ka lindur në Beograd, por origjina e tij është nga Bosnja qëndrore. Të parët e tij ishin përzënë nga vendet e tyre prej fashistëve kroatë “ustashëve” gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ustashët madje ia kishin vrarë gjyshin dhe dhjetëra të afërm të tjerë.

Të dy prindërit e tij janë diplomuar për ekonomi. Babai i ka punuar si ekonomist ndërsa nëna si gazetare. Vetë Vuçiqi e ka kryer Fakultetin Juridik në Universitetin e Beogradit. Ai e ka mësuar anglishten në Angli derisa punonte si tregtar.

Pas kthimit në Jugosllavi, ai kishte punuar si gazetar në Bosnjë. Në atë kohë, ai e kishte intervistuar politikanin e dënuar për krime lufte Radovan Karagjiqin ndërkohë që kishte luajtur shah me gjeneralin Ratko Mlladiq.

Si i ri, ai kishte qenë tifoz i flaktë i Crvena Zvezdës dhe i kishe ndjekur ndeshjet e saj nga stadiumi. Mbase ka qenë në stadium edhe kur Prishtina e kishte mposhtur skuadrën e tij të zemrës në vitet 80.

Vuçiqi iu kishte bsahkuar Partisë Radikale Serbe [SRS] në vitin 1993, parti kjo që ideologjinë e saj e bazonte në nacionalizmin serb dhe që qëllim e kishte “Serbinë e Madhe”. Në moshën 24 vjeçare, ai ishte bërë sekretar i përgjithshëm i SRS-së.

Në vitin 1998, pra në kohën e luftës në Kosovë, ai ishte zgjedhur Ministër i Informacionit dhe kishte shërbyer në qeverinë e Mirko Marjanoviqit për dy vjet.

Meqë padurimi me Millosheviqin po shtohej edhe brenda Serbisë, ai kishte xhobitur gazetarët që e kishin kritikuar qeverinë dhe madje i kishte ndaluar disa rrjete të huaja televizive.

Në vitin 2014 ai e kishte pranuar se kjo gjë kishte qenë gabim, duke thënë se “nuk i vinte turp t’i rrëfente gabimet e tij politike.”

Gjatë periudhës së tij televizionet serbe ishin akuzuar se po shpërndanin propagandë nacionaliste që demonizonte pakicat etnike dhe që legjizimonte mizoritë që kryenin forcat serbe kundër tyre. Pra, po flasim për kohën e luftës në Kosovë. Nga një njeri që kishte qenë viktimë e mizorive Aleksandër Vuçiqi ishte bërë një përligjës i mizorive ndaj viktimave të tjera.

Pas mospajtimeve mes Tomislav Nikoliqit dhe Vojislav Sheshelit, Vuçiçi po ashtu e ndërroi partinë duke u bërë me të parin. Partia ishte quajtur “Progresive”.

Prej atëherë e tekëndej, Vuçiqi i ka ndërruar pikëpamjet e tij. Ai e pranoi se krime të tmerrshme ishin kryer në Srebrenicë, duke thënë edhe se i vinte turp për serbët që e kishn bërë atë gjë.

“Nuk e fsheh se kam ndryshuar… jam krenar për këtë gjë,” i ka thënë ai AFP-së në një intervistë në vitin 2012.

Prej 29 shtatorit të vitit 2012, Vuçiç u bë lider i ri i partisë progresive dhe nuk duket se e ka ndërmend të tërhiqet.

Por, Vuçiçi megjithatë gëzon reputacion të mirë në Serbi edhe për luftën që i ka bërë korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Megjithatë, një njollë që s’mund t’i hiqet është mbështetja për projektin e “Serbisë së Madhe” dhe për nacionalizmin e tij të mëhershëm. Lëvizjet e tij të mençura politike e bëjnë atë një politikan mjaft problematik që mund ta dëmtojë mjaft të ardhmen e Kosovës.

Z.Vuçiq me këtë politikë shoveniste e çetnike,totlisht kopje e kasapit të ballkanit, Sllobodan Millosheviqit

Serbia kurrë nuk ka qenë në situatë më të vështirë,deri Vuçiq, ka ringjallur gjithmonë ka incinua të gjitha luftrat siç ishte edhe kjo e fundit që morret ”grusht” të rëndë nga Sllovenia,Kroacia, Mali i Zi,Maqedonia,Greqia,tani edhe Kosova,me masakrat e regjimit millosheviqian që bënte pjesë edhe vet Vuçiq ndaj popujve tjerë, jo serb,dhe një gjuhë urretje ndaj shqiptarëve, që nuk po mundet të përbahet,një politikë shofeniste, nuk është politikikanë,derisa vetë serbët po thonë se Vuçiq nuk është president i gjithë serbëve,derisa udhëheq me strukturat çetnike si pasardhës i Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit,falë tij një politike gjenocidjale përdori,përveq ndaj shqiptarëve,por edhe gjithë popullit Jugosllav të asaj kohe dhe inicioi luftën e viteve 1991 me Slloveni,Kroacin,Bosnje e Hercegovinë, për të ardhur deri te Lufta e UÇK-së 1998-99,ku Kosova nga kjo luftë fitoi pavarësinë e saj ,Kushtetutën e saj,dhe u lirua njëherë e përgjithmonë nga thundrrat çetnike sllave,të Drazha Mihajlloviqit, Rankoviqit, dhe së fundit Sllobodan Millosheviqit.

Kur qytetarët serb dhe të tjerët në veriun e Mitrovicës u binden se ata po i udhëheqin, Lista Serbe, të dirigjuar nga Vuçiqi e Daçiqi, bashkëpunëtorët e Sllobodan Millosheviqit.

Tani Amerika me aleatët dhe miqtë e Kosovës, shumë lehtë dhe në dorën e tyre është zgjidhja e përhershme në mes Kosovës dhe Serbisë’

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë, që përfaqëson gjykatën e nivelit më të lartë të Kombeve të Bashkuara, publikoi pasditen e datës 22 korrik 2010 opinionin këshilldhënës lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Gjatë fjalës së tij Kryetari i Gjykatës Hiasashi Ovada tha se shpallja e pavarsisë së Kosovës më 17 shkurt të 2008 nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Me 10 vota pro dhe 4 kundër gjykata është e mendimit se deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Sipas gjykatës nga të gjitha të dhënat pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur as rezolutën 1244, si dhe kornizën kushtetuese të UNMIK.

Politika vrastare e Sllobodan Millosheviqit, tani kopje e presidentit serb Akeksander Vuçiqit

Ish-kryeministrit serb Zoran Gjingjiq, i cili u qëllua për vdekje në një vrasje politike në vitin 2003 – një vrasje prapavija politike e të ciliës ende nuk është sqaruar plotësisht, por që ishte pro evropian,Serbia gjithmonë i ka likfiduar, këtë e bëri Sllobdan Millosheviqi,si dhe shumë fuksionar tjer,siç, thotë Rada-Trajkoviq: Vrasja e Ivanoviqit përkujton vrasjen e Stamboliqit dhe të Gjingjiqit.

Ivan Stamboliq, kundërshtar politik i Slobadan Milosheviqit është vrarë nga shërbimet sekrete të ish- diktatorit serb, ndërsa Zoran Gjingjiq, i cili e kishte dërguar Milosheviqin në Tribunalin e Hagës, u vra nga ish – policë të të akuzuarit për krime lufte në Kosovë.

Kjo ishte fytyra e vertet e Sllobodan Millosheviqit,tani kopje e tij,presidenti serb Aleksander Vuçiq,që po kritikohet me gjithë Listen Serbe,se Vuçiq nuk i përfaqëson mbi 70 përqind qe qytearve.

Në Serbi derisa nuk vijnë në Pushtet ata q duhet me ardh- politikanet serb pro evropian, telashe per ne, për Ballkani, Evrpen dhe gatie gjithë botën,dhe pa e zhdukur këtë ushëheqje te Serbisë,duke filluar nga Presidenti serb Vuçiq,qeveria koplet e Beogradit,Lista serbe tani bie vet,por për këtë duhet kujdesur edhe ndërkombëtaret qe Serbien ta dergojne ne zdhje te parakoshme,dhe te vijnë të tjeret qe duhen te jen,dhe kjo politike e Beogradit,ka me sjelle rreziqe dhe kurr pajtime q ka me ja pa sherrin e gjithë bota.

Shpallja e pavarsisë së Kosovës…

Më 17 shkurt të vitit 2008 Kuvendi i Republikës së Kosovës shpalli Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës.Në një mbledhje ku morën pjesë 109 nga gjithsej 120 deputetë, Kuvendi i Kosovës njëzëri shpalli Kosovën shtet të pavarur, sovran dhe demokratik.

Ligjshmëria e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës për një kohë ka qenë temë e diskutueshme. Serbia duke kundërshtuar kërkonte vlerësimin e vlefshmërisë ndërkombëtare dhe mbështetje për pozicionin e saj, gjoja se Deklarata e Pavarësisë së Kosovës ishte e paligjshme.

Në vazhdën e kësaj ecurie, në tetor të vitit 2008, Serbia kërkoi një opinion këshillues nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë.

Më 22 korrik 2010, Gjykata konstatoi se Deklarata e Kosovës për Pavarësi, nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Me urretje ndaj shqiptarëve, që nuk po mundet të përbahet,një politikë shofenistë, nuk është politikikanë,derisa vetë serbët po thonë se Vuçiq nuk është president i gjithë serbëve,derisa udhëheq me strukturat çetnike si pasardhës i Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit,falë tij një politike gjenocidjale përdori,përveq ndaj shqiptarëve,por edhe gjithë popullit Jugosllav të asaj kohe dhe inicioi luftën e viteve 1991 me Slloveni,Kroacin,Bosnje e Hercegovinë, për të ardhur deri te Lufta e UÇK-së 1998-99,ku Kosova nga kjo luftë fitoi pavarësinë e saj ,Kushtetutën e saj,dhe u lirua njëherë e përgjithmonë nga thundrrat çetnike sllave,të Drazha Mihajlloviqit, Rankoviqit, dhe së fundit Sllobodan Millosheviqit.

Kur qytetarët serb dhe të tjerët në veriun e Mitrovicës u binden se ata po i udhëheqin, Lista Serbe, të dirigjuar nga Vuçiqi e Daçiqi, bashkëpunëtorët e Sllobodan Millosheviqit.

Ja si përgjgjet Ramushit dhe Albinit këto ditë presidenti serb,Aleksandër Vuçiq,që po sillet në Beograd si një qenë i nukt,pak pa ngordh

“Nuk dua t’i ofendojë, dua paqe”, Aleksandër Vuçiq jep disa komente për Kurtin dhe Haradinajn

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i është kundërpërgjigjur menjëherë deklaratave të kryeministrit në detyrë të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Shefi i ekzekutivit të Kosovës në një akademi përkujtimore të organizuar dje në 21 vjetorin e rënies së komandantit të Brigadës 113, Mujë Krasniqi dhe 40 dëshmorëve të kombit, pohoi se Aleksandër Vuçiq dhe kolegët e tij nuk mund ta mohojnë kurrë faktin që djemtë e UÇK-së i kanë larguar ata nga Kosova

Presidenti serb tha se e ka kuptuar porosinë e Haradinaj.

Me reagimin e tij, Aleksandër Vuçiq i është përgjigjur edhe Albin Kurtit, i cili ka këmbëngulur se ai kurrë nuk do t’i japë territore Serbisë si ngushëllim për Kosovën e humbur.

“Janë njerëz seriozë dhe porosi serioze, i kemi pranuar dhe kuptuar. Ata e dinë se cilat janë interesat e popullit të vet, dhe ne i dimë interesat e popullit tonë. Interesi ynë parësor është paqja dhe ruajtja e paqes”, tha Vuçiq.

Më tej Vuçiq ka pohuar se shqiptarët mendojnë se janë shumë të fuqishëm e serbët të dobët. Sipas tij, është më mirë që serbët të jenë të përgjegjshëm dhe seriozë, sepse e dinë shumë qartë se cilat janë interesat e tyre nacionale dhe shtetërore.

“Nuk më shkon mendja t’i ofendoj. Puna jonë është të ruajmë paqen dhe të ndihmojmë popullin tonë të qëndrojë, të ketë sa më pak gjykime për vepra verbale. Më mirë të më gjykojnë mua sesa popullin tonë. Mua gjithmonë më interesojnë veprat, Vuçiq…

Për fund

Me urretje ndaj shqiptarëve, që nuk po mundet të përbahet, një politikë shofeniste, nuk është politikikanë,derisa vetë serbët po thonë se Vuçiq nuk është president i gjithë serbëve,derisa udhëheq me strukturat çetnike si pasardhës i Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, falë tij një politike gjenocidjale përdori, përveç ndaj shqiptarëve, por edhe gjithë popullit Jugosllav të asaj kohe dhe inicioi luftën e viteve 1991 me Slloveni, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë, për të ardhur deri te Lufta e UÇK-së 1998-99,ku Kosova nga kjo luftë fitoi pavarësinë e saj, Kushtetutën e saj dhe u lirua njëherë e përgjithmonë nga thundrrat çetnike sllave, të Drazha Mihajlloviqit, Rankoviqit, dhe së fundit Sllobodan Millosheviqit.

Kur qytetarët serb dhe të tjerët në veriun e Mitrovicës u binden se ata po i udhëheqin, Lista Serbe, të dirigjuar nga Vuçiqi e Daçiqi, bashkëpunëtorët e Sllobodan Millosheviqit, kjo listë duhët të shkoqet nga ta ose mos kete vend në institucionet e Kosovës

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".