Kryeministër Kurti mos u dorzo! 

Kryeministër Kurti mos u dorzo! 
Kryeministër Kurti mos u dorzo! 

Ragip Guraziu

  • 23 qershor 2021 - 10:20

Shkruan: ANALISTI: Ragip Guraziu 

Presidentit serb Aleksandër Vuçiqit, siç thotë një proverbë popullore,  ju ka futur uji ndër këmbë dhe s’mundë do ti bëjë qare vetës, drisa punët më llugë i ka ai dhe Serbia e tij. Rreziku nga rikthimi i Serbisë në Kosovë, nuk do ndodhë kurrë e kurrës, se ai që nis luftë, tani e ka të gjithë Botën mbi shpinë e tij.  Që nga rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi, kryeministri i vendit, Albin Kurti po përballet me presione për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

. Duke  pasur parasysh këto ditë reagimet e shumta të diplomatëve ndërkombëtare, lidhur me asociacionin iu është bashkuar edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ky nuk është Babai i Amerikës, se kush është ai tani më dihet? Ai që ja bëri të qjartë Putinit sy më sy,se Amerka nuk do e tolerojë më Rusinë të veprojë siç ka vepruar deri tani, dhe i tregoi se kush KULLET,këtu?! 

Ambasadori Kosnet u shpreh se Kosova duhet të lëshojë pe në lidhje me formimin e këtij asociacioni, nuk qonë pesh se ishte mendimi i tij personalë jo edhe i Babës Amerikë, siq ishte edhe Trump,që qytetarët amerikanë i treguan ku e ka vendin. 

“Ne besojmë se vendet e kanë detyrim t’i respektojnë marrëveshjet dhe obligimet e ndërmarra më parë”, e vërteta që ka thënë Kosnett, por po harron tani se Qeveria Kurti është në ballë të oxhakut, dhe tani po kjo Qeveri edhe ka marrë bekimin nga qytetarët, derisa po i kërkon të mbroj të drejtat e shtetit të Kosovës,vendit të  tij, dhe në vendin e vet, territorin e vetë, e Serbia me Vuçiqin ka hy mbrenda për mbrenda territorit të Kosovës, dhe kam besim se siç ka hy edhe del. 

Krahas, të gjitha këtyre presioneve kryeministri Kurti po vazhdon të qëndrojë i vendosur në qëndrimin e tij, se Kosova nuk mundë të ketë Asociacion mbi baza etnike. Edhe ambasasdori i Shteteve të të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e ka të qartë këtë. Mor dikush ia bëri me dije Ambasadorit Amerikan Philip Kosnett se si duhet të jetë asociacion?!  

Maxharraj nga Amerika, reagoi edhe ndaj ambasadorit amerikan, Philip Kosnett, për deklaratën e tij lidhur me formimin e asocicionit. Ai ia rikujtoi Kosnettit se Gjykata Kushtetuese gjeti defekte dhe mangësi në ligjshmërinë e këtij asociacioni një etnik. “Lidhur me Asociacionin u deklarua edhe Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnets i cili tha haptas se Asociacioni duhet të formohet, sepse është obligim ndërkombëtar që ëshe nënshkruar nga dy kryeministrat e Kosovës, kuptohet në krye në vete. Ti e di fare mirë z.ambasador se Asociaciacioni duhet që të formohet sipas ligjeve të Kosovës dhe tw mos jetë në kundërshtim me Kushtetutën. Për ligjshmërinë e këtij Asociacioni,

Gjykata Kushtetuese gjeti defekte dhe mangësi duke konstatuar se ky Asociacion një etnik është në 23 nene kundër Kushtetutës sw Kosovës”, e përmendi ai. Tutje, analisti u shpreh se ambasadori Kosnett nuk duhet të kërkojë të merret një vendim në kundërshtim me ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës, pasi ai vjën nga një vend mik me demokraci te lartë, ku ligjet dhe Kushtetuta zbatohen me përpikmëri. 

“Lidhur me Asociacionin u deklarua edhe Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnetts i cili tha haptas se Asociacioni duhet të formohet, sepse është obligim ndërkombëtar që është nënshkruar nga dy kryeministrat e Kosovës, kuptohet në krye në vete. Ti e di fare mirë z.ambasador se Asociaciacioni duhet që të formohet sipas ligjeve te Kosovës dhe tw mos jetë në kundërshtim me Kushtetutën. Për ligjshmërinë e këtij Asociacioni, Gjykata Kushtetuese gjeti defekte dhe mangësi duke konstatuar se ky Asociacion një etnik është në 23 nene kundër Kushtetutës se Kosovës”, e përmendi ai. 

Tutje, analisti u shpreh se ambasadori Kosnett nuk duhet të kërkojë të merret një vendim në kundërshtim me ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës, pasi ai vjën nga një vend mik me demokraci te lartë, ku ligjet dhe Kushtetuta zbatohen me përpikmëri. “Prandej, z.ambasador Philip Kosnett ju nuk keni të drejtë të kërkoni të zbatohet diçka që është kundër Kushtetutës së Kosovës, ashtu siç e nxori Gjykata Kushtetuese e Kosovës me 23 nene antikushtetuese, sepse ju vini nga një vend mik me demokraci të lartë ku ligjet dhe Kushtetuta zbatohen me përpikmëri, sepse në formën e tillë është fortë i rrezikshëm për Kosovën.

Pse, atëherë kërkoni që Kosova përkitazi me Asociacionin të vepron kundër ligjeve dhe Kushtetutes se vetë. Në vend qw ju të reagoni që ky Asociacion i nënshkruar nga Thaçi dhe Mustafa me 23 nene antikushtetuese, ju kërkoni zbatimin e tij. Kjo nuk ju shkon përshtati z.Ambasador, dhe me të drejtë shtrohet pyetja se a është ky qëndrim i Departmenit të SHBA që Kosova ta shkelë Kushtetutën e vetw, për të ua bërë qejfin atyre që na vranë dhe bënë gjenocide shekullor mbi shqiptarët”, deklaroi Maxharraj.  Sipas Tërnavës, Vuçiq është në një situatë jo të lakmueshme.

 “Duke e përjetuar këtë ndërrim të situatave të qeverisjeve tani Vuçiq gjendet para një situate të vështirë tensionuese sepse tani në ndërmjetësimet të Serbisë dhe Kosovës, e kësaj çështje përpos BE-së është e pranishme edhe Amerika, të cilin shteti i Kosovës e ka si prindin e saj, sepse ishte kjo fuçi botërore që na ndihmuan të çlirohet po nga këta armiq shekullor dhe pa përkrahjen e këtij shteti do të ishte në pikëpyetje ekzistimi i Kosovës.

Prandaj, edhe në këto kohëra deklaratat e Vuçiqit se, “kurrë nuk do ta njohë Kosovën“ mund të është një farsë politike dhe si tentim që ta detyrojë Kosovën t’i ndërrojë kufijtë apo të arrij diçka në favor për popullin serb, që t’i shërbejë si satisfikon për atë se në çdo mënyrë donë me i mbrojt interesat serbëve”, u shpreh me tej ai. Javën e kaluar në Bruksel u zhvillua një takim midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Ky i fundit ka thënë se, pas një raundi të ri të bisedimeve në Bruksel, është rënë dakord që dialogu në nivelin më të lartë të vazhdojë deri në fund të korrikut. E, Vuçiq para medieve deklaroi se kryeministri Kurti e kishte pyetur se kur do ta njohin pavarësinë e Kosovës, dhe se përgjigjja e tij ishte “kurrë”. “U ra dakord për të vazhduar dialogun deri në fund të korrikut. Shpresoj që kjo është një gjë e rëndësishme, e cila mund të garantojë ruajtjen e paqes dhe stabilitetit dhe gjithçka tjetër do të ishte e panevojshme për t’u komentuar”, deklaroi Vuçiq të martën e kaluar. 

Por, a po provokon Aleksandar Vuçiq, ish-bashkëpunëtor i Sllobodan Millosheviçit - “Kasapit të Ballkanit”, me këto deklarata përballë shefit të qeverisë së Kosovës.  Presidentit serb, Aleksandër Vuçiqit, siç thotë një proverbë popullore: “ju ka futur uji ndër këmbë dhe s’mundë dot ti bëjë qare vetës,” drisa punët më llugë i ka ai dhe Serbia e tij. Rreziku nga rikthimi i Serbisë në Kosovë, nuk do ndodhë kurrë e kurrës,se ai që nis luftë,tani e ka e gjithë Botën mbi shpinë e tij!

​Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".