Letër e hapur presidentit serb, Aleksandër Vuçiq

Letër e hapur presidentit serb, Aleksandër Vuçiq
Letër e hapur presidentit serb, Aleksandër Vuçiq

Ragip Guraziu

  • 29 korrik 2021 - 09:13

Shkruan: Ragip Guraziu

Gjurmave të një shkrimi

Ju gjithmonë keni qenë pa fytyrë, keni pas një të (ZEZË), dhe atë po e trashëgoni, jo vetëmFytyrat e juaja, Serbisë pra, gjithnjë në çdo rast të ndryshuara, fytyra çetnike, kriminele, shoveniste ,Arkanit,Sheshelit,dhe keni sjellur regjimin e Sllobadan Millosheviqit në veri të Mitrovicës,dhe jo rastësisht Sllobodan Millosheviqi morri epitetin,siç e quajn tani,Kasapi i Ballkanit.Po kërkoni pështimin nga Kina dhe Rusia

Mesazhet e juaja që në fillim,ende pa e kryer punën e tyre Shërbimi Policor i Kosovës (SHPK-ja),në veriun e Mitrovicës,pasi shumë të sigurt se Veriu i Mitrovicë i mbushur me armatim dhe kriminel e çetnik,dhe kjo doli në shesh e u alarmua e gjithë bota se çka u gjet aty,dhe SHPK-ja që sot për sot mundet ta quajm krenaria e Kosovës,zbuloi të gjitha të zezat e udhëheqsve serb nga Beogradit se si kanë vepruar dhe si kanë sjellur armatim përplot në këtë pjesë,dhe si filloi dhe si u kryen bastisjet,tani duhet.

Vuçiq e Brnabiq dërgojnë mesazh: Serbia kurrë nuk ka qenë në situatë më të vështirë

Aleksander Vuçiq dhe Ana Bërnabiq“Futja e Njësisë Speciale në veri të Mitrovicës tregoi se KFOR-i dhe NATO-ja qëllimisht çorientojnë publikun në përgjithësi”, tha Vuçiq.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe Kryeministrja Ana Bërnabiq kanë kërkuar ambasadori kinez Li Munchang për të përcjellë mesazh udhëheqjes kineze që Serbia kurrë nuk ka qenë në një situatë më të vështirë, pavarësisht thirrjeve të tyre të vazhdueshme për paqe dhe stabilitet, shkruan media serbe.

“Futja e Njësisë Speciale në veri të Mitrovicës tregoi se KFOR-i dhe NATO-ja qëllimisht çorientojnë publikun në përgjithësi”, tha Vuçiq.

Ndërsa, Brnabiq tha se Qeveria e Kosovës me marrjen e vendimit për taksën ndaj produkteve serbe ka shkelur marrëveshjen e CEFTA-s.

Ambasadori kinez theksoi se gjatë ditës presidenti do të informohet për gjithçka dhe se Serbia mund të llogarisë në mbështetjen e Kinës. Por si nuk u turprut nga vetëvetja me këto retorikat fëmijënore?!

Ngadal beg se ka hendek…

Ju gjithmonë keni qenë pa fytyrë, keni pas një të (ZEZË), dhe atë po e trashëgoni, jo vetëmFytyrat e juaja, Serbisë pra, gjithnjë në çdo rast të ndryshuara, fytyra çetnike, kriminele, shoveniste dhe nuk di për çfarë fytyra në të ardhmen….

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se nuk është me rëndësi që të mbahet konferencë për zgjidhjen e çështjes me Kosovën pa pasur rezultate.

Kosova mundi frikën dhe i hapi shtigjet e lirisë dhe të ardhmërisë

Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së, duke i bërë asaj një rrethim të hekurt, për fat të mirë, alarmoi tërë botën. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë një dëshmi e gjallë për botën e qytetëruar dhe përgjegjësit e saj politikë e diplomatikë. Në të vërtetë, kjo ngjarje kaq e drejtpërdrejtë dhe kaq e fuqishme për nga përmasat e saj të flijimit unikat, të qëndresës e të masakrimit do ta ngrejë çështjen e Kosovës në krye të agjendës botërore. Kjo fytyra e Serbisë….

Pushka e Adem Jasharit, sa herë po qetë, po vret…

Habit fakti se edhe dalja në skenë e Ushtrisë së Lavdishme Çlirimtare ua prishi qetësinë dhe kënaqësinë disa udhëheqësve tanë të asaj kohe dhe disa të tashmit, siç pati ndodhur me demonstratat e vitit 1981, që ua prishi rahatinë e kënaqësinë spektrit të atëhershëm politik, të cilët çonin jetën luksoze. Qysh para ofensivave të para serbe, para korrikut të vitit 1998, fotografia e më të madhit ndër ne, Adem Jashari, filloi të zërë vendet më meritore nëpër odat dhe sallonet e shtëpive tona, pavarësisht nga rreziku që kanosej nga policia serbe. Krahas autoritetit të kësaj legjende kombëtare, për çdo ditë rritej autoriteti i udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Shumëkush dëshiron të thotë: Ushtria jonë kishte eprorët më të mirë se çdo ushtri tjetër që ka ekzistuar në botë! Si në aspektin luftarak, ashtu edhe në atë human, djemtë dhe vajzat tona me vullnetin e vet u bënë më të aftë se sa ata që kanë kryer akademi të ndryshme ushtarake. Vitet e 90-ta ishin të vështira dhe të pashpresa se do të dalë ndonjë ditë me rreze dielli për ne shqiptarët e Kosovës. Për çdo vit e më tepër ashpërsohej gjendja e represioni serb mbi ne rritej, pavarësisht se kur urohej viti i ri popullit të Kosovës i premtohej se viti i ardhshëm do të sjellë lirinë e pavarësinë. Ajo vitin tjetër vuante edhe më shumë se vitin e kaluar, as një vit nuk kalon pa shumë tortura dhe vrasje të shqiptarëve.

Adem Jashari me disa shokë ishte i vetmi që filloi krijimin e një force madhështore, e cila do të dalë armikut përpara. Për Adem Jasharin dhe Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës shumëkush është duke shkruar, por unë dua të them se Ushtria Çlirimtare e Kosovës shpejt arriti simpatinë e popullit liridashës, sepse e meritonte respektin e popullit. Adem Jashari shumë herë kishte thënë, në biseda me ushtarët e tij të UÇK-së, se ‘’në jetë nuk ka herë kështu herë ashtu, nëse njëherë turpërohesh mbetesh i turpëruar përgjithmonë’’.

Prekazi është Mekë dhe Jerusalem modern i kombit shqiptar

Kështu kishte thënë në librin e tij ‘Kthesa e madhe, Ushtria Çlirimtare e Kosovës’’ Jakup Krasniqi. Me aktin e rënies së komandantit legjendar Adem Jasharit dhe familjes së tij dhe Jasharëve të tjerë, Kosova mundi frikën, me çka i hapi shtigjet e lirisë dhe të ardhmërisë. Dhe jo rastësisht, në Prekaz, në Lagjen e Jasharëve është ngritur monumenti më i madh i luftës për liri, për pavarësi e demokraci, për çdo vit vëmendja e të gjithë kombit shqiptar kthehet nga Prekazi Legjendar, që shekuj e vite i dha Kosovës shumë. Siç dihet, familja Jashari, pos komandantit legjendar Adem Jasharit, rëndë për të mos vdekur kurrë.

Lufta e Prekazit zgjoi kureshtje jo vetëm të popullit liridashës shqiptar, por edhe tek shtetet e tjera botërore që bëri bujë, sepse ngriti lart mentalitetin luftarak të UÇK-së se si po luftonte për çlirimin e vendit dhe lirinë e këtij populli shqiptar i vuajtur dhe i përvuajtur me shekuj nga një shtet që quhej Serbi dhe kjo histori e Jasharëve u vulos me germa të arta në historinë e kombit shqiptar.

Dhe nuk ishte kollaj kur përballë Jasharët në krye me komandantin e tyre dhe e gjithë Kosovës, Adem Jasharin 4 ditë hiç pa u ndalur luftuan ballë për ballë me ushtrinë, kriminelët dhe çetnikët serbo-sllavë, që në këtë luftë, heroizmin që kishin Jasharët e Prekazit legjendar për vendin e tyre bëri që të flijohen edhe gra, fëmijë e në mesin e tyre edhe pleq e plaka.

Nuk ka bisedime me Serbinë, derisa Serbia ta kuptojë realitetin e shtetit shqiptar

Asociacioni i komunave serbe nuk do të ndodhë,muri në veri do rrenohet, edhe pse BE po favorizon Serbinë karshi shqiptarëve por ka ardhur momenti të tregojmë fuqinë tonë të bashkimit por edhe ne rast nevoje edhe të hymë në luftë, por pak më ndryshe jo si herave tjera.

Lugina e Preshevës të futet në bisedime patjetër..

Lugina e Preshevës duhet të jetë pjesë e bisedimeve Kosovë-Serbi, këtë po e kërkojnë vetë udhëhesit të asaj ane e në mesin e tyre edhe deputetet e zgjedhur vetë nga populli.

Nëntoka serbe, me mbështetjen e shërbimeve të inteligjencës mund të shkaktojë në çdo kohë luftë, por doe keni përgjigjejen si në 1999-tën.

UDB-ja dhe politika Milloshviqjane janë ”varrosur” mu në Kosovë

Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së, duke i bërë asaj një rrethim të hekurt, për fat të mirë, alarmoi tërë botën. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë një dëshmi e gjallë për botën e qytetëruar dhe përgjegjësit e saj politikë e diplomatikë. Në të vërtetë, kjo ngjarje kaq e drejtpërdrejtë dhe kaq e fuqishme për nga përmasat e saj të flijimit unikat, të qëndresës e të masakrimit do ta ngrejë çështjen e Kosovës në krye të agjendës botërore.

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës nga zgjedhsit e popullit më 17 Shkurt të 2008-tës vulosin fatin e kosovarëve dhe Kosova u bë shtet me Kushtetut e njohur mbi 110 shtete dhe varrosi gjithçka në predentimet e Serbisë,dhe u varros shprehja Kosova i Metohija,dhe Kosova tani është e lirt dhe si një popull i tëri ,unik i pandar dhe i bashkuar së shpejti,këto ishin aspiratat që shqiptarët me shekuj kanë vuajtur nga thundrra serbo-ruse sllave.

Shumë furtuna dhe luftra kanë kaluar në Kosovën e nëpërr Kosovë,por Mitrovicën,qytetin e minatorit nuk ka patur pretendime askush ta ndaj.Tani si po shifet kjo ndarje u krye në Kumanovë,kur ish diktatori serb Sllobodan Millosheviqi,atëherë pata cekur se ;Serbia ka fituar me këtë marrëveshtje,dhe tani jo rastësisht KFOR-i Frances u stacionuar (menjëherë pas terhjeqjes së forcave pushtuese serbe nga Kosova ,1999),në Veri të Mitrovicës.

Sa i perket ëndrrës naziste të Serbisë,që me shekuj ka vepruar në këtë mënyrë,që po fsheh shteti Serb,që po insiston që më mbajtjen e institucioneve paralele në Kosovë,gjegjësisht në veriun e Mitrovicës,po pretendon 28 për qindëshin e territori të Kosovës të kësaj ane që të kthej në në territorin e shtetit serb,për të quajtur pastaj ja ky është kompromisi në mes të dy shteteve Kosovë-Serbi,dhe menjëherë kishte për ta njohur Pavarësinë e Kosovës,dhe për ta bindur BE, dhe të tjerët se ky ishte pajtimi Kosovë-Serbi.

Të gjitha këto Serbisë po i mundësohet nga ndërkombëtarët që pa e njohur Kosovën si shtet dhe të cilët autoritrtet në Beograd nuk kanë kërkuar as falje,të gjitha këto neve na dëgojnë në pus pa fund ,siç thotë populli.Shteti serb nuk po i zbaton rregullat ndërkombëtare dhe askush nuk po mundet të vetëdisoj Serbinë se Kosova është shtet i pavarur dhe të drejtat e minoriteteve janë të garantuara edhe me Pakon e Ahtisarit gjë që këtë të drejt nuk e kanë minoritetet në shtetet tjera dhe sidomos vet shteti serb nuk e zbaton rregullat e ndërkombëtarëve sa iu perket minoriteteve në Serbi.Kemi tri komuna në Luginën e Preshevës dhe aty është gjendja faktike e këtij shteti,që vite me radhë jo veçse në Ballkan po shkakton trazira por ky virus i shtetit serb ka përfshirë edhe Evropë. e shtetet tjera botërore që shi me rastin e Kosovës dhe pas 18 vjet pas përfundimit të luftës,çështja e veriut të Mitrovicës ende e pasgjedhur.

Kosova (historikisht: Dardania, zyrtarisht Republika e Kosovës, anglisht: Republic of Kosovo), është një shtet i pavarur në Evropën Juglindore. Shtrihet në qendër të Siujdhesës Ballkanike dhe kufizohet në veri dhe në lindje me Serbinë, në juglindje me Republikën e Maqedonisë, në jugperëndim me Shqipërinë dhe në perëndim me Malin e Zi. Ka një sipërfaqe prej 10.908 km² dhe popullsi prej 1.8 milion banorësh shqiptarë, pasi që serbët kanë bojkotuar procesin e numërimit.prej të cilëve afro 200 mijë banojnë në Prishtinë, kryeqyteti dhe qendra më e rëndësishme e vendit. Shumica dërrmuese e popullsisë janë shqiptarë, ndërsa komunitetet tjera përfshijnë serbët, turqit, boshnjakët, romët, ashkalinjtë, egjiptasit dhe goranët.

Me shpalljen e pavarësisë më 17 shkurt 2008, Republika e Kosovës u bë shteti më i ri në botë. Është vatër e stabilitetit në rajon si dhe synon anëtarësimin në NATO, Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe në Bashkimin Evropian. Kosova është vatër e vazhdimësisë së qytetërimit të lashtë iliro-dardan dhe e zhvillimit të gjuhës shqipe si pasardhëse e vetme e gjuhëve ilire.

Ish-njësi federale e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë,Kosova është vendi i fundit që e fitoi mëvetësinë si rrjedhojë e shpërbërjes së përgjakshme të kësaj federate. Në vitin 1990, Kosova u shpall republikë dhe në vitin 1991 shtet i pavarur, mirëpo nuk arriti ta jetësonte pavarësinë e vet në rrethanat e pushtimit ushtarak serb që zgjati plot një dekadë (1989-1999). Qëndresa paqësore mbarëpopullore, Lufta e Ushtrisë Çlirimtare (1997-1999) dhe ndërhyrja ajrore e NATO-s në pranverë të 1999 i dhanë fund genocidit të Serbisë mbi popullatën shqiptare të Kosovës. Trupat e NATO-s hynë në Kosovë në qershor 1999, ndërsa po largohej ushtria serbe, dhe Kosova u administrua nga një mision i Kombeve të Bashkuara deri në 2008. Më 17 shkurt 2008, Kosova u shpall shtet i pavarur dhe sovran dhe deri më tani është njohur nga 110 vende në mbarë botën,por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia që pretendon sovranitet mbi gjithë territorin kosovar.

”J0” iu thonë kriminelëve vendorë serbë

Disa fshatra të komunës së Therandës, u provokuan edhe në 2006-ën, nga kriminelët vendorë serbë

Nuk është kjo hera e parë që disa fshatra të komunës së Therandës, që ishin të banuar me serbë lokal, provokohën edhe tani, siç patëm rastin me fshatin Mushtisht. Pra, nuk ishte kjo hera e parë për këto fshatra; Mushtisht, Leshan, Sopi, Popovlan, Dovoran, etj, në një rastë të tillë janë provokuar edhe në 2006 kur ju thuhet ”J0” kriminelëve lokal,kur mu ata ishin organizator për atë se çka ju ndodhi familjarëve të Berishajve të Komunës së THerandës, dhe fshatrave për rrethë.

Arsyeja; festat e ortodoksëve?!

Edhe në 2006-tën,deri sa autori i shkrimit ishte korrespodent nga komkuna e THerandës, ish- Suhareka, po të njëjtin vitë raportoja për disa mediume elektronike dhe të shkruara për; Therandën,Prizrenin dhe Prishtinën,kamë laboruar ngjarjet e tanishme qe nga ky vit pasi fshati Leshan iu thotë ”JO” kriminelëve serbë,pasi ata ishin organizatorët dhe ekzekutimin e famijeve Berisha të Komunës së THerandës,viteve 1998-99,dhe këtyre fshatrave në fjalë.

Armiqtë më të mëdhenjë, serbët vendorë

Ishte e shtunë,më 3 nëntor,të përcjellë nga forcat e KFOR-it dhe UNMIK-ut, një eskortë me autobusë serbë,ia kishin mësyrë disa fshatrave të komunës së THerandës për vizitë varrezave të fshatrave Leshan, Mushtisht, ,Sopi, Popovlan e Dovoran, në festat ortodoksëve.Pasi kjo eskortë , në përcellje të KFOR-it e UNMIK-ut,hynë në Leshanë, me ç, rast banorët protestuan në qendër të fshatit.

Osmani.një banor vendor, ka cekur se;” Ne i pamë dhe i njohim mirë këta ish- bashkëvendor, të cilët gjatë luftës së UÇK-s na masakruan,vranë dhe na debuan nga trojet tona shekullore.Ky nuk është gjë tjetër veç një provokim”. Të këtij mendimi ishin edhe Vetoni,Nzsreti etj..

Protestuan edhe Shoqatat e luftës

Edhe Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së,dega në Therandë ishin kundër këtyre vizitave,të cilat sjellin aktorë të krimit e jo qytetarët të cilët nuk i kanë duart me gjak.

”Kjo s’është gjë tjetër veç provokim i kësaj popullata,kur kemi parasyesh se dihen krimet e serbëve vendor nga kjo komunë,siç është rasti i familjeve Berisha nga THeranda,ku dihet Zorsani,njëri ndër akterët, banor i këtushëm i cili nuk ka kërsyer pleq,gra shtatëzèna,fëmijë etj”, është shprehur Fatmirë Guraziu,kryetar i SHIL-it të UÇK-së dega në THerandë.Ai pastaj ka njoftuar se të tri Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së,dega në Therandë,distancohen nga këto vizita.

Kjo është shumë e pandershme nga ana e politikës

Dokumentar ”Pertej Vdekjes” – Masakra e Berishve te Suharekes (26 mars 1999)

-Vjollca Berisha eshte nje nga 2 deshmitaret e vetme te gjalla, te cilat i kane shpetuar masakres se paramilitareve serbe, te cilet me 26 mars te vitit 1999 masakruan 48 anetaret e familjes Berisha nga Suhareka.

-Më 26 mars 1999, në orët e hershme të mëngjesit, forcat serbe e rrethuan afërsinë e oborrit të familjes BERISHA në Therand(Ish-Suhareke). Tanket u pozicion, të drejtuar kundër shtëpive. Keto forca urdhëruan banorët të dilnin nga shtëpitë. U ndanë burrat nga gratë dhe fëmijtë dhe u vranë gjashtë anëtarë të familjes. Forcat serbe çuan anëtarët e tjerë në drejtim të një kafeneje. Këta anëtarë u futën në kafene, bashkë me tri grupe të familjes së gjerë të Berishëve. Pastaj forcat serbe hynë në kafene dhe hapën zjarr kundër njerëzve aty brenda. Në kafene u hodhën edhe eksplozive.

-Së paku 35 civilë u vranë në këtë aksion dhe u plagosën rëndë edhe të tjerë. Kufomat e viktimave u tërhoqën zvarrë prej kafenesë dhe u vendosën në pjesën e prapme të një kamioni, i cili pastaj u nis në drejtim të Prizrenit. Tre individë të plagosur, të cilët u hodhën në kamion bashkë me kufomat, kërcyen prej kamionit gjatë rrugës për në Prizren. Plaçka që u takonin së paku gjashtë prej personave të vrarë në kafene janë gjetur në një vendvarrim masiv të fshehur në një poligon të Usgtrise Jugosllave afër Korishës.

-Për më tepër, dokumentet personale që u takonin së paku pesë prej personave që u vranë në kafene janë gjetur në kufomat qe u zhvarrosën prej një varri masiv të fshehur në Batajnicë afër Beogradit në Serbi.

Ju gjithmonë keni qenë pa fytyrë, keni pas një të (ZEZË), dhe atë po e trashëgoni, jo vetëmFytyrat e juaja, Serbisë pra, gjithnjë në çdo rast të ndryshuara, fytyra çetnike, kriminele, shoveniste, Arkanit,Sheshelit,dhe keni sjellur regjimin e Sllobadan Millosheviqit në veri të Mitrovicës,dhe jo rastësisht Sllobodan Millosheviqi morri epitetin,siç e quajn tani, Kasapi i Ballkanit.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".