Zoran Zaev po bënë politikë sllavomadhe!

Zoran Zaev po bënë politikë sllavomadhe!
Zoran Zaev po bënë politikë sllavomadhe!

Muhamet Kelmendi

  • 10 August 2021 - 09:36

Shkruan:  ANALISTI- Muhamet Kelmendi

Maqedonia si shtet eshte treguar shume e ashper dhe teper antishqiptare. Kurdohere ka perdorur dhune dhe masa diskriminuese e te ashpera.

Edhe pas formimit te shtetit, pas vititt 1992, shqiptsret u trajtuan shume keqe dhe u diskriminuan ashper.  
Shqiptaret nuk kishin te drejrta nacionale, shoqerore e sociale. Vetem pas luftes se UCK-se u hape perspektiva per te ardhmen edhe ne Maqedoni. U nenshkrua marrevesjtja e Ohrit dhe filluan disa te drejta te realizohen.

Eshe sot nuk kemi barazi ne punesim dhe ne zhvillim ekonomik e sjoqeror. Ne organet qendrore nuk punojme as 2% shqiptare. Ne polici dhe ne ushtri eshte gjithashtu gjendja e njejte.
Kunder shqiptareve u shtuan masat e dhunes dhe u bene shume inskenime kriminale kunder ahqiptareve per te shtuar dhunem e masat tjera diskriminuese.

Rasti i Kumanoves nuk harrohet kurre. Ka edhe raste shume te ashpra tjera. Shteti i perforcoje masat.
Politika e tille e Maqedonise po percillet edhe sot. 
Ne gjendjen e tille dhe kur shteti shoveno-maqedon ka rritur diskriminimin ekonomik dhe social, sikunder edhe nacional, filloje politika tjeter, ajo e " Ballkanit te Hapur", qe eshte veper serbomadhe dhe i sherben politikes diskriminuese ne Beograd dhe ne Shkup per te vazhduar diskriminimiet e shumeta ndaj shqiptareve dhe per te u zgjeruar ne tokat arberore.

Po sikur ne kete shtet, edhe Serbia po vazhdon sllavizimin e viseve shwiptare ne Luginen e Presheves. Ndersa, ndaj Kosoves vazhdon pretendimi per pushtim dhe ndarje te Kosoves.
Ende nuk ka pergjegjesi te shtetit serb. Demet jane te medha nee Kosove te krijuara nga makineria sernomadhe. 20 mije femera shqiotare jane te perdhunuara dhe rreth 13 mije  shqiptare te masskruar. Prej tyre mbi 1 mije femije nen moshen 8 vjeqare. Edhe 1600 shqiptare jane te humbur.
Dhe ne emer te demokracise po vazhdon diskriminimi dhe politika sllavomadhe ne Serbi dhe ne Maqedoni te Veriut. Asnjeri shtet nuk reflekton.

Ne emer te "Ballkanit te Hapur"  po tregohen keto shtete gjoja si demokratike dhe me liri te barabarta.e ne anen tjeter, kane pergjegjesi ndaj shqiptareve. 
Kurre nuk dhane Pergjegjesi.

Z.Zajev i di keto, sikunder edhe krimineli Vucic. Mehgjthate, po tregohen gjoja demokrate. "Ballkani i Hspur" po iu sherben per te treguar para shteteve, UE e botes  se gjoja  ne keto dy shtete ka liri dhe demokraci.  Ndersa, vazhdon diskriminimi dhe sllavizimi i trojeve shqiptare ne keto shtete sllave.
Keshtu u rriten presionet edhe ne Evrope etj. Matje edhe deputeti gjegman per Ballkan u shpehe per kete "Ballkan".

Po si ecet?

Me shtet sllave qe jane pergjegjese per dhune nuk ecet me rrugen e tille. Ato shtete kane per detyre qe te reflektojne dhe te marrin pergjegjesi. Me ate krijohrt tabani per bashkepunim.
Serbia duhet te njehe pavaresine e Kosoves dhe te japo llogari. Gjithadhtu te ndali politiken e nenshtrimit dhe te diskriminimit te shqiotareve ne Lugin. Ndersa Maqedonia e Veriut te realizon barazine dhe lirine nacionale, shoqerore e sociale.

Tere kohen sa vazhdon politika diskriminuese sherben "Ballkani i Hapur"per te realizuar interesat serbomadhe. Per asgje tjeter nuk ka vlere.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".