Harambashat e politikës po e harrojnë Kosovën!

Harambashat e politikës po e harrojnë Kosovën!
Harambashat e politikës po e harrojnë Kosovën!

Skender Mulliqi

  • 11 August 2021 - 07:25

Shkruan: ANALISTI- Skënder Mulliqi

Këto grupe të partive politike fortë  i ka bashkuar kauza për ta vjedhur e plaqkitë shtetitn!Këta është  dro që një ditë më na  i hongerë edhe zallogat , sa i ka untu i madhi Zoti!!! Edhe Pandeminë merreni më mend lexues të nderuar janë duke e shëndrruar në biznes, kur njerëzit po vdesin!Valla këta janë que peshë më ka krejt, ec e bjeru në fije burr?!I kan hapur syte në të katër anët, së ka më i ra përpara, kah me ia qatisë dhe si më e bitisë.Me hetu erën iu kan kaluar edhe zagarëve , që gjuetarët e mbajnë afër veti, për tju afruar nga lërgësia gjahun e pushkatuar më llovaqka .

Këta harambasha të politikës bacalok, jo që i kan harruar kufijtë e Kosovës, por e kan harruar edhe Kosovën?!Këtu të nderuar miqë, e kam fjalën kur Kosovën e sulmojnë gjandarmeria serbe, së këta Kosovën me harruar kurrë e në këtë tokë jo?!A e dini pse? Sigurisht së e dini, e as nuk ashtë zor hiq me ia qëllu!Nuk e harrojne Kosovën së jane ka e mjelin si lopën pa gazanica hiq përfuni. E kan kaleru pushtetin dhe  shtetin   duke e i ra  në të katër anët  ?!

Së këta janë njerëz  edhe  të politikës , po duhet më iu thanë së janë të politikës , së aty i kemi që 20 vite,  e spo marrin vesh ,“ për policë të Gillanit” së ku e kan shpinë.Këta janë edhe  karatista, edhe boksera , edhe artista… ! Shpirti i tyre nuk muj rrinë rahat, së fyti i tyre është aqik burra, donë gjithonë më u lagë me raki , birra, viski e qka po donë tjetër ?!

Këta ndaqi më ditë burrat e dheut kan edhe tomel shpenive.Kush ish kon shpianikë tyniher, kishin pas thonë , “Valla filon fisteku veq tomel të shpenive qe nuk ka mrena”.Edhe këta valla kan ba mall sa me honger dreqi?!Kan villa sa të duaush , dhe ku të duash, mbrena shteti dhe jashtë , madje  kan ba edhe  pallate .Boll shumë po shkruajmë gjinja, e tybe as dert së kan atë punë së  çka thotë kush, sa borën e parvjeme bile?!.Jo së iu ka mbështjelle truni në vjam nga sefaja ,kan mbetur duke u merrtyp si postermat e tynehershit ,qe i prejshin baballarët tanë ,kur kishte borë dhe acar të madh.

Shazote hyn gjandarrmeria  serbe për katër onët, dhe terrt veshi su bon me livritë  për atë punë! Me bo me iu qëllu në dakik të ligë ,qohen rrmishte së tremben fortë, së janë  majmuar alamet  burra .Ku  e kan  dert së po na hyn qizmja  e huaj në territorin tonë allahile ?! Eu mos ia leni seri krejt siq  kan thonë gratë burrnesha të tyneherit.Veq vazhdoni se keni gjetë me honger boll  niher në budallhone , kështu kan  thonë, e spo e tham tash  unë…Thotë një fjalë e  popullit  “Zullumi këputet prej së trashi”…

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".