Varret e shqiptarëve nëpër rrugët e botës dhe egërsia e Drejtësisë Kanunore!

Varret e shqiptarëve nëpër rrugët e botës dhe egërsia e Drejtësisë Kanunore!
Varret e shqiptarëve nëpër rrugët e botës dhe egërsia e Drejtësisë Kanunore!

Skender Mulliqi

  • 27 November 2021 - 10:49

Shkruan:Analisti- Skënder Mulliqi

Pas lajmit te rende ku humben jetën 46 udhëtarë ne autobusin , i cili u dogje  në Bullgari , sonte morëm lajmin tjetër tragjik, ku thuhet se ne nje atentat nga një person i maskuar dhe ende te panjohur , se ende nuk ka informacione te sakta nga organet kompetente ,u sulmua autobusi duke lënë tre tw vdekur , e një te plagosur, i cili qarkullonte nga Gjakova për ne Gllogjan.

Edhe pse këto dy ngjarje janë  te ndara te një harku kohor te shkurtër , dhe ende  te paverifikuara se cilat ishin  shkaqet e vërteta, qe sollën këto tragjedi, lënë vend për te dyshuar se mos behet fjale për sulme te organizuara    terroriste, qe nuk kishin dashur  te besojmë  .Një autobus u dogje ne tërësi ,e  tjetri autobus u sulmua me kallashnikov siç po thuhet, nuk duket si shume  koincidence .Edhe rasti kur u dogj spitali për te sëmurit te Covidit me Tetove, sikur ka mbetur ende i pa sqaruar nga organet kompetente atje,  se cili ishte shkaktari  qe ky spital mori flaken, ku pati edhe te vdekur. Natyrisht se këto qe them janë  supozime te mundshme ,  për sulme  terroriste. 

Por edhe për çdo shkak tjetër qe mund te ketë lidhje ky rast, duhet te zbardhet sa me shpejt  ky akt mizor i vrasjes te nxënësve nga organet përkatëse .Një ambasadë e një shteti të huaj paska tërhequr vërejtjen shtetasve të vet që shërbejnë në Kosovë se: “Ka mundësi të ketë aksione armiqësorë në Kosovë” nga periudha 26 nëntor deri më 30 nëntor duke iu kërkuar atyre që t’i shmangin qendrat tregtare dhe vendet më grumbull të madh njerëzish. Ngushëllime familjeve  te viktimave ,dhe  shërim  te lënduarit qe gjendet ne Spitalin Rajonal te Pejës.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".