Demagogët përmes historisë demokratike

Demagogët përmes historisë demokratike
Demagogët përmes historisë demokratike

Ali Hertica

  • 16 February 2022 - 09:39

Shkruan: Mr.Ali Hertica

Disa demagogë janë ngjitur në pushtet dhe janë bërë diktatorë, të tjerë janë kthyer në një fusnotë në histori.

Filozofi Webster e përkufizon demagogun si "një udhëheqës që përdor paragjykimet popullore dhe pretendimet dhe premtimet e rreme për të fituar pushtetin". Fjala vjen nga greqishtja e lashtë demos, ose njerëzit, duke iu referuar të varfërve të zakonshëm ose të punës. Me kalimin e kohës, ai është aplikuar për figurat politike që kanë përdorur frikën, paranojën dhe kok turku për të fituar mbështetje Termi është përdorur gjithashtu për të përshkruar kandidatin presidencial i cili i quajti emigrantët meksikanë "trafikantë droge dhe përdhunues" dhe në fillim të kësaj jave propozoi mbylljen e Shteteve të Bashkuara për të gjithë muslimanët. "Ka një vijë të hollë midis populizmit dhe demagogjisëdrejtor i Qendrës për Politikën Amerikane të Universitetit të Virxhinias.

“Të dyja fjalët përshkruajnë turbullues. Populizmi mund të përdoret për mirë, për të thirrur djalin e vogël kundrejt biznesit të madh ose qeverisë së madhe. Demagogjia është një lloj populizmi ekstrem që pret frikërat më të këqija dhe shpesh emocionet e fshehura të njerëzve.” Disa demagogë janë ngjitur në pushtet dhe janë bërë diktatorë, të tjerë janë kthyer në një fusnotë në histori.

Ky politikan i lashtë grek i shekullit të 5-të para Krishtit ishte një burrë shteti dhe gjeneral i Athinës, i cili fitoi famë duke ngritur një sistem informatorësh në të gjithë qytetin dhe për urrejtjen e tij ndaj klasës sunduese. Ai urdhëroi gjithashtu vdekjen e të gjithë qytetarëve, përfshirë fëmijët, të qytetit grek Myrtilene. Urdhri u anulua, por jo para se të vriteshin më shumë se një mijë burra. " -- nëse do të pyesni (historianin grek) Tukididin," sipas profesorit të klasikëve të Universitetit Yale, Victor Bers. "Mund të zbatohet gjithashtu për gjeneralin sirakuzan Athenagoras." Bers vuri në dukje se Kleoni kishte rrënjë në klasën punëtore dhe se historia e Greqisë së lashtë ishte shkruar nga njerëz të pasur që donin të mbanin klasën e tyre nën kontroll.Ky guvernator demokrat dhe senator amerikan nga Karolina e Jugut udhëhoqi një grup paraushtarak gjatë zgjedhjeve të dhunshme të shtetit të vitit 1876. Si guvernator, ai ndihmoi në miratimin e projektligjit për të hequr të drejtën e votës për burrat me ngjyrë. Në katin e Senatit të SHBA, ku ai shërbeu deri në vdekjen e tij në 1925, ai tallte zezakët dhe mburrej se i ndihmoi në vrasjen e tyre gjatë atyre zgjedhjeve.

Ky guvernator i hapur i Luizianës ishte gjithashtu frymëzimi për personazhin kryesor në romanin e Robert Penn Warren "Të gjithë njerëzit e mbretit", për ngritjen e një politikani jugor dhe rënien e tij në duart e një vrasësi. Long ishte një populist i vërtetë, i cili filloi një program "Ndani pasurinë" për të rishpërndarë të ardhurat nga taksat nga korporatat tek të varfërit në shtetin e tij. Ai ndërtoi gjithashtu spitale bamirësie, shkolla, rrugë dhe ura, si dhe një operacion thelbësor politik në të gjithë shtetin. I zgjedhur Senator i SHBA-së në vitin 1932, ai vazhdoi të miratonte legjislacionin përmes përfaqësuesve në legjislaturën e Luizianës. Long u vra në shkallët e shtetit në 1935, një muaj pasi deklaroi kandidaturën e tij për presidencën, e cila u nxit nga klubet e tij në mbarë vendin "Ndani pasurinë". Edhe armiqtë e quanin demagog.

Ky senator republikan nga Wisconsin ndoqi komunistë të dyshuar gjatë "frikës së kuqe" të viteve 1950, duke tërhequr akademikë, aktorë, shkencëtarë dhe figura të tjera për të dëshmuar për lidhjet e tyre me Partinë Komuniste. Në vitin 1950, McCarthy fitoi famë gjatë fjalimit të tij të famshëm në të cilin ne tundëm një copë letër në ajër duke pretenduar se kishim një listë me më shumë se 200 anëtarë të njohur të Partisë Komuniste që “po punonin dhe formësonin politika” në Departamentin e Shtetit. Gjatë katër viteve të ardhshme, ai solli zyrtarë qeveritarë, akademikë dhe aktorë dhe skenaristë. Më shumë se 2000 humbën punën e tyre. Më në fund McCarthy u ndalua kur ai sulmoi ushtrinë, i penguar nga një avokat i cili iu përgjigj McCarthy: "A nuk keni mirësjellje zotëri?" McCarthy vdiq në moshën 48-vjeçare në vitin 1957 pasi humbi fuqinë e tij. Termi "McCarthyism" jeton në përshkrimin e një gjuetie politike shtrigash.

Pas zgjedhjes së tij si guvernator i Alabamës në vitin 1962, Wallace u zotua "ndarje tani, segregacion nesër, segregacion përgjithmonë". Një vit më pas, ai qëndroi në dyert e Universitetit të Alabamës duke sfiduar trupat federale që u dërguan për të zbatuar një urdhër të Gjykatës së Lartë për të lejuar zezakët të ndiqnin shkollën. Demokrati i përjetshëm kandidoi për president në vitin 1968 si një kandidat i partisë së tretë me Partinë e Pavarur Amerikane, duke fituar 46 vota elektorale dhe 10 milionë vota popullore.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".