Kosova nuk guxon të dorëzohet me kompromise të dhimbshme në kërkesat e Aleksandër Vuçiqit më të kaluar kriminale, trashëgimtar besnik i politikës së Sllobodan Millosheviqit

Kosova nuk guxon të dorëzohet me kompromise të dhimbshme në kërkesat e Aleksandër Vuçiqit më të kaluar kriminale, trashëgimtar besnik i politikës së Sllobodan Millosheviqit
Kosova nuk guxon të dorëzohet me kompromise të dhimbshme në kërkesat e Aleksandër Vuçiqit më të kaluar kriminale, trashëgimtar besnik i politikës së Sllobodan Millosheviqit

Skender Mulliqi

  • 24 September 2023 - 08:50

 Shkruan: ANALISTI-Skënder Mulliqi

Vuçiqi është kriminel lufte , është egoist për të cilin nuk eksiton e sotmja, të cilën më rrena permanente siq janë mësuar historikisht serbët, po e rehabiliton të kaluarën e luftës të Millosheviqit, të Sheshelit dhe të veten. Ky kriminel së bashku më kriminelët e vetë në pushtet, e kanë humbur moti kontrollin ndaj popujve të tjerë jo serbë, e veçmas ndaj shqiptarëve.

 

Serbinë po e udhëheq mafia. Kjo garniturë politike në krye të shtetit serb, janë njerëz të retarduar nga lufta e fundit në ishJugosllavi, të cilën edhe e humbën. Vuçiq dhe të paudhët e tij të cilët i ka mbuluar urrejtja , primitivizmi dhuna dhe gjithçka tjetër që nuk ka të bëjë farë më politikat normale,ishte dashur të përfundojnë para Gjykatës të Luftës, sikur ka përfunduar idoli i tyre , Sllobodan Millosheviq. Dhe, më këtë garniturë të ultra nacionalizmit primitiv serbe në pushtet, po bisedon Evropa !Dhe, jo vetëm kaq, por po e “detyron” edhe Kosovën e pavarur dhe demokratike të bisedojë më njerëz të tillë më biografi të gjenocidit!Po, e detyrojnë Kosovën e vogël të dialogojë që shumë vite , për të përmbushur egon shoviniste dhe fashiste serbe ndaj shqiptarëve në Ballkan. BE-ja është shumë duke sforcuar politikën dyfytyrëshe po sikur Vuçiqi për ti copëtuar serish trojet tona etnike, tash pjesën më vitale dhe më të pasur siç është veriu i Mitrovicës. Hilet e vjetra të cilat po I fusin në funksion përmes emisarëve special për bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak dhe Borrel, kanë shkaktuar rritim dhe mllef të madh të shqiptarët, jo vetëm të Kosovës. Shqiptarët nuk do të dorëzohen kurrë para pushtetit shovinist të Beogradit. Vuçiqi dhe Putin po bëjnë politika pushtuese dhe shfarosëse. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i cili edhe po i udhëheq bisedimet më Serbinë, nuk do të dorëzohet para primitivit, rrenacakut dhe shumë fytyrëshit, Vuçiq dhe të besueshmëve të tij, grupit të qenëve endacak serb. Nëse këta shovinistë po e mashtrojnë Evropën apo vetë mashtrohen, nuk do të mashtrojnë edhe shqiptarët, të cilët po i mbrojnë tokat dhe qenien kombëtare të tyre, pa e rrezikuar asnjë shtet dhe asnjë popull në rajon.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".