Asambleja Parlamentare NATO-s me pranimin e Kosovës i dha Serbisë fashiste grushtin më të rëndë vdekjeprurës

Asambleja Parlamentare NATO-s me pranimin e Kosovës i dha Serbisë fashiste grushtin më të rëndë vdekjeprurës
Asambleja Parlamentare NATO-s me pranimin e Kosovës i dha Serbisë fashiste grushtin më të rëndë vdekjeprurës

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 29 May 2024 - 20:41

Shkruan:ANALISTI- Reshat Badallaj-Zhuriani

Tashmë po shihet ashiqare se ajo Evropë dhe bota e civilizuar, i ka parë gabimet që i kanë bërë me padrejtësi Kosovës dhe tashme nuk është as e shurdhër e as e verbër karshi shtetit tonë dhe në përgjithësi kombit tonë, se jemi popull paqedashës që nuk e sulmojmë askënd dhe të mos flasim fqinjët që na i la Zoti hise, por historikisht ka luftuar për të mbrojtur vendin dhe pragun e vetë, nderin dhe kombin e vetë.

 

Ne themi më mirë vonë se hiq, ndaj miqtë tanë më të fuqishëm të globit janë në anën tonë dhe çdo ditë e më shumë e grushtojnë për vdekje Serbinë fashiste që historikisht ka qenë zullumqare dhe grykëse për të gëlltitur pjesët e vendeve që kanë qenë më të varfra ushtarakisht. Grushtin më të rëndë përfundimtar Serbia fashiste dhe okupatore, që njihet tashmë si populli më i fëlliqur që ka bërë masakra dhe krime, është me zhvillimet e fundit që Republika e Kovës do hyj nën kulmin e forcës më të fuqishme në botë që quhet NATO. Serbia u mundua si gjithmonë të leh me rrenat e saj që edhe Dobrica Qosiq e kishte pranuar se Serbia më së shumti ka përfituar me mashtrime dhe rrena, por ja që tashmë u ka dalë boja dhe morën ndëshkime nga bota e civilizuar. Serbia tashmë njihet edhe zyrtarisht dhe botërisht si shtet i gjenocidit dhe mendimi im tërë kohën do të mbetet kështu që ky shtet kriminal më besoni se kurrën e kurrës nuk përmirësohet, sepse e ka në gjak zullumin dhe krimin. Bile ata që mendojnë ndryshe se Serbia do përmirësohet gabojnë rëndë.

Ata politikanë që e shohin Serbinë ndryshe do të thotë që drejtimin ka nga Evropa dhe jo nga Rusia cariste që e pësojnë keq, nuk i len të ngrenë krye. Por çdo herë kur u ka ardhur fundi e kanë ngrëne kokën e vetë. Pra, dua të them se ky shtet fashist shkon drejtë izolimit por si e kanë zanat ndryshe flasin dhe ndryshe veprojnë. Të gjithë ata e dinë se fjalën e kam për ata që kanë vuajtur nga ky shtet fashist dhe nuk e kam fjalën për ata tradhtar,langonj dhe spiunë që deri dje e kanë mbajtur fotografin e qenit plak, Titos nëpër dhoma shqiptare e mos qofshin! Me fjalë të tjera, shkurt e shqip, po hyri Kosova në NATO nuk është gjë tjetër pos humbje shpresës nga shteti fashist serb edhe për të menduar se jo për ndonjë gjë tjetër, por vdesin edhe ëndrrat dhe këtë mirë e dinë se çka do i pret.

Në prononcimet e mëparshme rregullisht kam thënë se nuk do e sulmon Serbia Kosovën me ato bandat e Radojçiqit sepse ajo shtrigë e dinte se çka do të ndodhte mbi kokat e tyre, ndaj ajo nuk guxonte të shkrepte pushke kundër Kosovës, pos disa provokimeve andej gardhit, se tashmë po hyri Kosova zyrtarisht në NATO e dinë se çka do të thotë. Me një fjalë NATO i sheh se cilat vende mund të rrezikohen dhe nga kush, ndaj i fut nën sqetull dhe i mbron nga shtetet që kanë bërë gjenocid dhe janë të dënuar nga bota e civilizuar. Kjo gjë e ka goditur rëndë Serbinë fashiste dhe njëkohësisht do të qetësohet edhe Ballkani nga shteti që është i ndikuar. Edhe nga sllavët ortodoks jugor do marrin mësimin dhe se kah do të shkojnë në drejtimin e civilizimit dhe paqes,apo në drejtimin e thyerjes së qafës.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".