Harrojeni, me Qeverinë nuk ka kompromise e pazare me Serbinë, kundër interesit të Kosovës

Harrojeni, me Qeverinë nuk ka kompromise e pazare me Serbinë, kundër interesit të Kosovës
Harrojeni, me Qeverinë nuk ka kompromise e pazare me Serbinë, kundër interesit të Kosovës

Naim Miftari

  • 23 June 2024 - 08:57

Shkruan: ANALISTI-Naim Miftari

Vetëm kur ne nuk e dëshmojmë dhe mbrojmë të vërtetën, të tjerët luajnë me fatin tonë. Por duhet ta dinë që kemi ardhur në një moment kritik historik kur duhet të ju thuhet mjaft lojërave në dëm të shtetit të Kosovës, se nuk e han Kosova më mashtrimin dhe kompromisin në dëm të interesit të saj shtetëror e nacional, që është edhe interes gjithëkombëtar. Prandaj edhe sot, pederasi Grenell pro serbi me ato bushtrat tona nga politika dhe nga media e Kosovës tentonin të na mashtronin kinse me 13 miliard dollar ndihma Amerikane vetëm ta pranonim një Republika Srbska në veri të Kosovës. Tani bushtra tjetër e BE pro Serbi Llajçaku me bushtrat e politikes të opozitës, Edi Ramës e medieve të oligarkëve të korrupsionit po tentojnë të na josh kinse me 6 milordë euro ndihma Evropiane për zhvillim, vetëm të ja plotësojnë dëshirat Serbisë!

 

 

Albin Kurti në vitin 2023 e kompletoj misionin ushtarak që NATO-ja në Kosovë e la qëllimisht (Franca) përgjysmë në Qershor të vitit 1999! Gjersa 70% të territorit të Kosovës e çliroj intervenimi ushtarak dhe hyrja e NATO-s, në qershor të vitit 1999, falë luftës së UÇK-së dhe sakrificës së popullit tonë ,ndërsa 30% të territorit të Kosovës sidomos veriun e Kosovës e çliroj Qeveria e Kosovës, Qeveria e Albin Kurtit tek tash së voni në vitet 2021-22-23-24.... pasi qeveritë e më hershme nuk kishin kohë me u marr me çlirim të tërësishëm territorial të Kosovës por ishin të zëna duke i vjedhur pasurit e Kosovës, duke u pasuruar vetë dhe duke bërë plane edhe për ndarjen e Kosovës edhe zyrtarisht!? Kur vjen puna te shteti i jonë nuk duhet ti intereson askujt fare feja, përkatësia politike apo edhe njoftësia ose edhe afërsia familjare, të gjitha këto duhet të lihen anash! Nuk mundë të ndërtohet shteti pa e nxjerr në shesh të vërtetën me sinqeritet. Edhe pse kaluar 25 vite në liri, akoma sot duhet të pyesim: Pse fshihet historia e vërtetë e rezistencës nga profiterët e milionerët e luftës dhe të pas luftës, si nga radhët e LPK-së po ashtu edhe nga radhët e LDK-së!

Pikërisht është një shtëpi historike për nga rëndësia në Prishtinë, sot rruga Hamdi Mramori afër Muzeut të Kosovës, shtëpi e përbashkët e dy vëllezërve nga Majaci i Llapit, Ramadan dhe Isuf Berisha- Zena. Më 1990-1991 në atë shtëpi filloj dhe ju vunë themelet e para rezistencës së armatosur në Kosovë. Nga aty u organizuan dhe u nisen grupet e para të ushtarëve të Kosovës, e më vonë edhe komandantët kryesor të UÇK-së si Adem Jashari , Salih Çeku,Zahir Pajaziti, Ilaz Kodra ...e dhjetëra luftëtar të tjerë të ndarë në dy grupeve që vijuan për Shqipëri në ushtrimet e para ushtarake të guerilëve shqiptar.! Një shtëpi e vogël por që lindi dëshmor, luftëtar e komandantë të zot të UÇK-së. Pra luajti një rol të madh për lirin që e gëzojmë ne sot, dhe çuditërisht edhe sot në këtë shtëpi nuk e ka as edhe një pllakë përkujtimore historike. Dhe pse ndodhë kjo, sepse të gjithë organizatorët nga Kosova, Zvicra, Gjermania në at kohë ishin njerëzit më të besuar të Ibrahim Rugovës, Fehmi Aganit dhe LDK-së ! Pse nuk bëhen fer së pakut një herë në histori kur sot Kosova është e tej mbushur me përmendore e pllaka të heronjve e luftëtarëve e patriotëve të rrejshëm që as vdekja dhe as edhe jeta e tyre nuk ka të bëj fare me lirin, me luftën e Kosovës.

Heronj është vrarë në kafe të muzikës e rakisë, heronj e dëshmor edhe pse na ka vrarë ushtar të UÇK-së, ushtarët tanë të pa armatosur. Ka vdekur në hotele nga redbullat e viagrat e sot shpallet hero! Është i vrarë për hakmarrje e sot shpallet hero ose ka bërë ndeshje në komunikacion dhe sot hero. Pse hero njëjtë siç ndodhi me veteran të vërtetë të luftës ku secilit luftëtar të vërtetë të UÇK-së ju shtuan së pakut edhe nga tre veteran të rrejshëm. Vetëm kur ne nuk e dëshmojmë dhe mbrojmë të vërtetën, të tjerët luajnë me fatin tonë. Por duhet ta dinë që kemi ardhur në një moment kritik historik kur duhet të ju thuhet mjaft lojërave në dëm të shtetit të Kosovës, se nuk e han Kosova më mashtrimin dhe kompromisin në dëm të interesit të saj shtetëror e nacional, që është edhe interes gjithëkombëtar. Prandaj edhe sot, pederasi Grenell pro serbi me ato bushtrat tona nga politika dhe nga media e Kosovës tentonin të na mashtronin kinse me 13 miliard dollar ndihma Amerikane vetëm ta pranonim një Republika Srbska në veri të Kosovës. Tani bushtra tjetër e BE pro Serbi Llajçaku me bushtrat e politikes të opozitës, Edi Ramës e medieve të oligarkëve të korrupsionit po tentojnë të na josh kinse me 6 milordë euro ndihma Evropiane për zhvillim, vetëm të ja plotësojnë dëshirat Serbisë! Por jo, Kosova nuk do ta han koçanin e Borellit, Pallnerit, Eskobarit,Grenellit, Lajqakut, Macronin , Edi Rames,Vuçicit dhe zagarëve të tyre në opozitë dhe në shtypim shqiptar që janë Shqiptarë vetëm me emra. Me plot mund e sakrifica në drejtimin e shtetit, mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit kushtetues e territorial, kjo qeveri për një vit të tërë u përball me presione të pa drejta dhe me masa ndëshkuese, në fund edhe ata që i vendosën ato masa u vetëdijesuan për të drejtën tonë dhe tash po kërkojnë suspendimin e tyre.

Mirëpo këtu Evropa gjendet para një sprove të madhe. Pyetja shtrohet: A do ta bllokoj Franca heqjen e masave tërësisht të pa drejta kundër Kosovës siç na bllokoj Kosovën të hyn në Këshillin Evropian miku dhe aleati më i besuar i Serbisë në BE, shteti i Francës. Ndoshta Francës nuk ju ka hequr akoma inati që Qeveria e Kosovës ja përzuri aleatin e saj, bandat e terroriste serbe nga veriu i Kosovës ku vetë ishte ushtria e KFOR-it i Francez që ja dhuroj Serbisë dhe bandave e kriminelëve serb të luftërave në Ballkan, veriun e Kosovës nga 16 qershori 1999-2021!

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".