Publikohet lista e plotë e fituesve të “Oscars 2021”

  • G.G /
  • 26 prill 2021 - 09:58
Publikohet lista e plotë e fituesve të “Oscars 2021”

Është mbajtur për të 93-tën herë me radhë mbrëmja e ndarjes së çmimeve “Oscars 2021”.

Kësaj radhe një eveniment i tillë është mbajtur më ndryshe se herëve të tjera, duke marrë parasysh masat kundër pandemisë coronavirus.

Në mesin e disa të nominuarve, filmi “Nomadland” ka marrë çmimin kryesor të mbrëmjes.

Lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mirë

“Nomadland.”

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Nomadland” *Fitues

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7″

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Yuh-jung Youn in “Minari.” Courtesy of A24

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

Olivia Colman, “The Father”

Amanda Seyfried, “Mank”

Yuh-jung Youn, “Minari” *Fitues

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Daniel Kaluuya as Chairman Fred Hampton in “Judas and the Black Messiah.” (Courtesy: Warner Bros. Pictures)

Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” *WINNER

Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”

Paul Raci, “Sound of Metal”

Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah

Filmi i tipareve ndërkombëtare

Mads Mikkelsen stars in “Another Round.”

“Another Round” – Denmark *Fitues

“Better Days” – Hong Kong

“Collective” – Romania

“The Man Who Sold His Skin” – Tunisia

Qu Vadis, Aida? – Bosnia and Herzegovina

Dokumentar i shkurtër

Colette Marin in “Collette,” about a French woman who was part of the resistance during World War II. (Rose Bush via AP)

“Colette” *Fitues

“A Concerto Is a Conversation”

“Do Not Split”

“Hunger Ward”

“A Love Song For Latasha”

Dokumentar

“My Octopus Teacher.” Courtesy: Netflix

“Collective”

“Crip Camp”

“The Mole Agent”

“My Octopus Teacher” *WINNER

“Time”

Kënga origjinale

“Judas and the Black Messiah.” Courtesy: Warner Bros. Pictures

“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” *Fitues

“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”

“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”

“lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”

“Speak Now” from “One Night in Miami…”

Film i animuar

“Onward”

“Over the Moon”

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

“Soul” *Fitues

“Wolfwalkers”

Skenari më i mirë i përshtatur

Olivia Colman and Anthony Hopkins in ‘The Father,’ which opens Feb. 26.

“Borat Subsequent MovieFilm”

“The Father” *Fitues

“Nomadland”

“One Night in Miami”

“The White Tiger”

Skenari më i mirë (origjinal)

Carey Mulligan stars as “Cassandra” in director Emerald Fennell’s “Promising Young Woman.” Credit: Courtesy of Focus Features

“Judas and the Black Messiah”

“Minari”

“Promising Young Woman” *Fitues

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

Aktori më i mirë në një rol kryesor

Anthony Hopkins in “The Father.”

Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Anthony Hopkins, “The Father” *Fitues

Gary Oldman, “Mank”

Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në një rol kryesor

Frances McDormand in the “Nomadland.” Courtesy of Searchlight Pictures.

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”

Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

Frances McDormand, “Nomadland” *Fituese

Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Regjisori

Writer/director Chloé Zhao on the set of “Nomadland” with actor and producer Frances McDormand.

Thomas Vinterberg, “Another Round”

David Fincher, “Mank”

Lee Isaac Chung, “Minari”

Chloe Zhao, “Nomadland” *Fitues

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Editimi më i mirë i filmit

“Mank.” Courtesy: Netflix

“The Father”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“Mank” *Fitues

“News of the World”

“Tenet”

Kinematografia më e mirë

Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah”

Erik Messerschmidt, “Mank” *Fitues

Dariusz Wolski, “News of the World”

Joshua James Richards, “Nomadland”

Phedon Papamichael , “The Trial of the Chicago 7”

Dizenjimi më i mirë i kostumeve

“Emma”

“Ma Rainey’s Blackbottom” *Fitues

“Mank”

“Mulan”

“Pinocchio”

Miksimi më i mirë i zërit

“Sound of Metal” Courtesy of Amazon Studios

“Greyhound”

“Mank”

“News of the World”

“Soul”

“Sound of Metal” *Fitues

Film i shkurtër i animuar

“Burrow”

“Genius Loci”

“If Anything Happens I Love You” *Fitues

“Opera”

“Yes-People”

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtë

Andrew Howard as Merk and Joey Bada$$ as Carter in “Two Distant Strangers.”

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“Two Distant Strangers” *Fitues

“White Eye”

Kënga më e mirë origjinale

“Da 5 Bloods”

“Mank”

“Minari”

“News of the World”

“Soul” *Fitues

Efektet vizuale

“Tenet.” Courtesy: Warner Bros. Pictures.

“Love and Monsters”

“The Midnight Sky”

“Mulan”

“The One and Only Ivan”

“Tenet” *Fitues

Montazhi më i mirë

“Sound of Metal.” Courtesy of Amazon Studios

“The Father”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal” *Fitues

“The Trial of the Chicago 7”

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve

Viola Davis as Ma Rainey in “Ma Rainey’s Black Bottom.” Courtesy: Netflix

“Emma”

“Hillbilly Elegy”

“Ma Rainey’s Black Bottom” *Fitues

“Mank”

“Pinocchio”

(Kosova Sot Online)