Pas ndalimit të homologimit me ligj, oligarkët Devolli të burgosen dhe të konfiskohet pasuria e krijuar me plaçkitje të qytetarëve

Pas ndalimit të homologimit me ligj, oligarkët Devolli të burgosen dhe të konfiskohet pasuria e krijuar me plaçkitje të qytetarëve
Pas ndalimit të homologimit me ligj, oligarkët Devolli të burgosen dhe të konfiskohet pasuria e krijuar me plaçkitje të qytetarëve

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 06 tetor 2020 - 13:49

Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani

Dhe, mendoni se në qoftë se ligji hynë në fuqi, mjafton vetëm kjo!? Jo, kjo nuk mjafton pa u burgosur dhe pa dhënë përgjegjësi para popullit, të konfiskohet e gjithë pasuria e vjedhur dhe t´i marrin gisht për gisht të gjithë ata në valle të hajnisë se me kënd e kanë ndarë pazarin e vjedhur dhe janë pasuruar e janë bërë milionerë. Pra, si i thonë fjalës duhet të hetohen edhe të gjithë krye banditët që e vodhën popullin ndryshe personalisht në qoftë se, kaloj vetëm me këtë ligj dhe pa u burgosur dhe pa u konfiskuar ajo pasuria hajdutësh nuk kanë bërë gjë. Hajnat e bandës serbiane me gjak serbi Devolli dhe kryebanditët e bandave politike bashkë me ata langonjtë e pushtetit duhet sa më parë në pranga, sepse shumë sherre i kanë bërë buxhetit të shtetit dhe djersës së taksapaguesve.

-Vetëm heqja e detyrimit të homologimit për vetura, janë lojëra politike dhe nuk mjafton, sepse kjo bandë me gjak serbi që quhet Devolli aq shumë e ka vjedhur buxhetin e shtetit dhe i ka vjedhur deri në palcë qytetaret, sa që duhet edhe burgosur dhe duhet konfiskuar e gjithë pasuria e vjedhur. Banda serbiane me gjak puro serbian pamëshirshëm i ka vjedhur edhe ata që nuk kanë pasur bukë me ngrënë dhe janë detyruar ti paguajnë kësaj bande banditësh 125 euro.

Por një gjë nuk duhet lejuar pa ndëshkuar edhe krye banditët dhe banditët që janë të bandave politike dhe të gjithë ata vagabond që e kanë mbështetur këtë bandë serbian dhe pastaj e ka ndarë edhe pazarin bashkë, natyrisht se faj të madh kanë edhe ata të sistemit të kalbur gjyqësor që heshtën, i futën veshët në lesh dhe kinse nuk dinë asgjë. Pra, kjo bandë puro serbiane ka qenë e lidhur ngushtë me kryebanditët e bandave politike dhe mafiozët e kanaleve të nëntokës kriminale sepse nuk kanë vepruar në hajni një javë por vite të tëra.

Ndonëse është shumë vonë, prapë mundë të themi më mirë tani sa të heshtin, se kjo është dashur që moti ti vihet flaka se kur popullin e ka prekur fukarallëku mish e asht dhe këta nuk ndalen pa i vjedhur, por faji më tepër se në këtë bandë serbiane më besoni se bie në krye te banditët, dhe këta hajna të majave të shtetit që bënë sallamadi kundër popullit dhe që hanin nga ky grazhd serbian, dhe merreni me mend këta burra të pa cipë mendoni se populli nuk i di dhe nuk i njeh.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".